Başlangıç > Bilim > IQ Seviyesi Değişken mi?

IQ Seviyesi Değişken mi?

IQ Seviyesi Ergenlikte Artabiliyor Ama Azalabiliyor da!

IQ seviyesi sabit mi?

Eğitim ve iş hayatındaki başarılar ve başarısızlıklar genellikle IQ seviyesiyle ilişkilendirilir ve bu seviyenin değişmediği düşünülür. Fakat Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, Londra Üniversitesi Sinir Sistemi Görüntüleme ve Sinir Bilim Eğitim Merkezi’nden araştırmacılar tarafından IQ’nun sabit kalmadığı ilk kez tespit edilmiş. Çalışmanın sonuçlarına göre 12-19 yaşları arasındaki gençlerin IQ diğer bir deyişle zekâ katsayıları artabiliyor da, azalabiliyor da. Bunun da beynin yapısında meydana gelen değişikliklerle ilgili olduğu düşünülüyor.

Bazılarının IQ seviyesi artarken, bazılarının seviyesi önemli oranda düşmüş. 2004 yılında yaşları 12 ile 16 arasında değişen 33 sağlıklı gencin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada yapılan testler, 2008 yılında tekrarlanmış ve her iki teste de katılanların beyin yapıları manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle görüntülenmiş. Sonuçlar karşılaştırıldığında araştırmanın yürütücüsü Prof. Price ve meslektaşları, gençlerin IQ seviyelerinde önemli değişiklikler olduğunu görmüş. Bazılarının başarıları yaşıtlarına göre standart IQ ölçeğinde 20 birim kadar artarken diğerlerinin IQ seviyesi önemli oranda düşmüş. Bu değişimlerin anlamlı olup olmadığını test etmek için, araştırmacılar manyetik rezonans görüntüleme sonuçlarını analiz etmiş. Her katılımcının sözel IQ olarak tanımlanan dil, matematik, genel bilgi seviyelerini ve sözel olmayan IQ olarak sınıflandırılan resimdeki eksik parçayı bulma ve yapboz gibi etkinliklerle hafızalarını ölçmüşler. Sonuçta IQ seviyesindeki değişim ile beynin belli bölümlerinin yapılarındaki değişim arasında net bir ilişki olduğunu görmüşler.

Beyin yapısının, erişkin yaşamı boyunca, esnek olduğuna dair kanıtlar elde edilmiş.

Prof. Price’a göre IQ seviyesinin neden bu kadar çok değiştiği ve neden bazı kişilerin başarıları artarken diğerlerinin azaldığı henüz tam olarak açıklanamıyor. Bir ihtimal olarak, katılımcılar arasındaki farkın bazı katılımcıların daha erken gelişmesi ya da eğitimin rolü olabileceği üzerinde duruluyor. Sinir Görüntüleme Merkezi’nde yapılan diğer araştırmalarda ve diğer araştırma grupları tarafından yapılan başka çalışmalarda da beyin yapısının erişkin yaşamı boyunca esnek olduğuna dair kanıtlar elde edilmiş.

Okumayı öğrenen askerlerin beyin yapısında değişiklik tespit edilmiş.

Örneğin erişkin yaşta okumayı öğrenen Kolombiya’daki askerlerin beyinlerinin sol bölümündeki birkaç bölgenin okumayı bilmeyen kişilere göre daha yoğun gri madde içerdiği tespit edilmiş.

Başka bir çalışmada ise Londra’daki taksi şoförlerinde beynin hafıza ve yön bulma yeteneğinden sorumlu hipokampus bölgesinin daha büyük hacme sahip olduğu görülmüş.

Beyin yapımız değiştikçe IQ seviyemiz de mi değişiyor?

Eğer beyin yapımız erişkin hayatımız boyunca değişebiliyorsa IQ seviyemiz de mi değişiyor sorusuna, Prof. Price “evet” diye yanıtlıyor. Sinir Bilim ve Ruh Sağlığı Bölümü Başkanı Dr. John Williams ise bu çalışmanın insan beyninin ne kadar esnek olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Hazırlayanlar :  merakediyorum@googlegroups.com 

Kaynak : Bilim ve Teknik -TÜBİTAK / Kasım 2011 / Haberler alınmıştır.

Resim ve başlıklar yazıya eklenmiştir.

Reklamlar
Kategoriler:Bilim
 1. grsn
  22 Nisan 2012, 21:58

  Ben Turklerin IQ’sunun 90 olduguna ihtimal vermem her seyin bedavasini, kolayini bulmak buyuk bir performans arz ediyor. 🙂

 2. 24 Nisan 2012, 08:29

  Burada bir yanlış algılama söz konusu olabilir. Bunu engellemek adına bi kaç şey yazmak istiyorum bildiklerimi sizlerle paylaşmak adına. IQ denilen kavram her insanda doğarken aynıdır tabiki zihinsel bir engeli bulunmadığı müddetçe. Zamanla çevresel faktörlerin etkisi ile gelişmeye veya yıkıma başlar bu da tamamen kişisel gelişimle alakadardır. Kısacası IQ denilen kavram rakamsal nitelikden ziyade anlamsal bütünlük şeklinde gelişerek büyür.

  • Baran
   21 Temmuz 2013, 02:40

   sanırım yanlış biliyosun IQ su çok yüksek doğan insanlarda vardır alberth einstain’nın beynin sağ arka kısmı’nın büyük olması sebebiyle IQ’ yüksek dir ve einstain bu nedenle düşündüklerini hayal edip gerçekleştirebiliyordu ama insanın IQ su tabikide arta bilir…

 3. Kmrn
  26 Nisan 2012, 16:04

  Bi seyde ben ekliyeyim ben Bakuden yaziyorum durum soyle. Ister burasi istersede Turkiyede insanlar iyi bir is bulmak icin daha cok okuyor hatta 3-5 tanede ek dil ogreniyorlar. Memleketimden ornek vereyim. Burada Turkiyedeki orta seviyede olan maasi almak icin en az ana dilden baska 3dil bilmek zorundasiniz. Buda yuksek IQye denk geliyor. Ama uyanik japonlar 2 dil bilene super kahraman gibi bakiyorlar. Amarikani 90 yazmislar ama sacmalik kendi dillerinden baska dil bilmezler ve bizler gibi herseyden anlayisi olan adamlar degiller. Amarikada eger ustaysan o zaman super usta olmak zorundasin baska seyleri bilmeselerde olur. Mantiga bak. Yurdum insaninda 140-150 olmasi lazim.

 4. Altan 36
  15 Haziran 2013, 16:34

  Türk insanı zeka olarak 90 dan fazladır, kendimizi küçük görmeyelim lütfen.

 5. furkan
  31 Temmuz 2013, 16:12

  Bende türküm benim ıq um 145 , matematiksel hesaplamalar olsun zihinden işlemler olsun bir şeyleri ezberleme gibi konularda diğer insanlara göre biraz daha iyiyim ama aramızdaki seviyenin bu kadar uçuk olduğunu nedense düşünmüyorum…

 6. 13 Ağustos 2014, 16:22

  iq seviyesi degiskendir çünkü beyin sürekli bağlantı kesip bağlantı birleştirir

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: