Başlangıç > Bilinmeyen, Tarih > Bosna Piramidi

Bosna Piramidi

Bosna-Hersek’te Saraybosna’nın kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunan Visocica Tepesi, Ekim 2005’te Boşnak-Amerikalı işadamı/kaşif  Semir Osmanagic’in, tepenin aslında geçmişi belki de bundan 12 000 yıl öncesine, son buz çağına da­yanan, insan yapımı dev bir piramit olduğu yönündeki olay yaratan iddiasını ortaya atmasıyla dünya çapında gündeme geldi. Osmanagic, bir zamanlar duvarla çevri­li bir ortaçağ şehrinin bulunduğu yer olan tepenin dört ana yöne bakan, son derece simetrik dört yokuşu, düz bir zirvesi ve bir girişi olduğunu öne sürdü.

Bölgedeki kazılar sırasında Osmanagic ekibiyle bir­likte, piramidin dış yüzeyinden geldiğini düşündüğü bü­yük taş kesitleri, kazı ekibinin yapının havalandırma bacası olduğunu tahmin ettiği tüneller ve muhtemelen bir zamanlar piramidin eğimli yüklerinin bir parçası olan kesilmiş ve parlatılmış taş parçaları buldu.

Osmanagic, Mısır’daki Büyük Giza Piramidinden üçte bir oranda daha büyük olan bu tepenin insan yapımı olduğundan şüphe duymamaktadır ve Meksika’daki Kolomb keşfi öncesi şehirlerden Teotihuacan’da bulunan Güneş Piramidine olan benzerliği nedeniyle tepeyi Güneş Piramidi olarak adlandırmıştır: Bölgenin uydu fotoğrafla­rı ve termografı yöntemiyle elde edilen görüntülerinde Visoko Vadisi’nde piramide benzer iki tepe daha görülmüştür. Hatta Osmanagic bu bölgede, Bosna Ay Pirami­di, Bosna Ejderha Piramidi, Bosna Aşk Piramidi ve Yeryüzü Tapınağı’nın da içinde bulunduğu eskiçağ yapılarından oluşan bir merkez olduğunu belirtmektedir. Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki şaşırtıcı bulgular sonucunda turizm patlaması yaşanmıştır. Öyle ki, olduğu öne sürülen piramidin hediyelik bibloları bile satılmaktadır. Turistik tesisler ve bir arkeolojik park gibi diğer pazarlama ürünleri de hizmete açılmayı beklemektedir.

1973 Yılında çekilmiş bir fotoğraf

Ne var ki dünyanın farklı bölgelerinden arkeologlar arasında bu keşfin gerçekliği hakkında gittikçe büyü­yen bir tedirginlik söz konusudur. Birçok arkeologa gö­re Osmanagic’in buldukları aslında tepedeki Roma ve Ortaçağ yapılarının kalıntılarıdır. Bölgeyi ziyaret eden Avrupa Arkeologlar Birliği başkam Profesör Anthony Harding, tepenin doğal bir yer şekli olduğunu düşünü­yor. Harding, son buz çağının bitmesine yakın dönem­lerde bölgede gezinen Üst Paleolitik avcı-toplayıcılarının bu büyüklükte bir yapıyı inşa edecek zamanı, kay­nakları ya da istekleri olabileceğine inanmadığını be­lirtmiştir.

Osmanagic’in iddialarından bazıları, tarih öncesi dö­nemin Avrupa’sı hakkında bilgi eksikliği olduğunu açık­ça gösteriyor. Örneğin, Visocica Tepesi’nin “aslında Bos­na’nın kalbinde Avrupa’nın ilk piramidi” olduğu yönün­deki iddiası yanlıştır.

Yunanintan’da Atina’nın güneyba­tısındaki Argolid kentinde bulunan ve en eskileri Hellinikon Piramidi olan en az 16  piramit örneği vardır. Bu piramit MÖ 2720 yılına tarihlensede bazı arkeologlar bu sonuçları tartışmaktadır vo MÖ 4. yüzyıl sonlarının daha akla yatkın bir ihtimal olduğunu düşünmektedir.

 

Hellinikon Kalıntılarından bir görüntü

 

Yunan piramitleri görünüş olarak Mısır Giza’dakileri andırır, ancak onlardan daha küçüktür. Osmanagic’in Visocica Tepesi’nin bulunduğu bölgedeki kazıları sürer­ken bütün dünya ondan Bosna’da buz çağına ait piramitler olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek  inan­dırıcı kanıtlar (tarihi kesin belirlenmiş yapılar ve belge­ler) bulmasını bekliyor. Kazılarda iddiaları doğrulaya­cak  yapılar bulunduğunda bunların çok şüphe götür­mez  nitelikte olmaları bekleniyor.

_______ooOoo_______

Kaynak: Gizlenen Tarih – Brian Houghton

Koridor Yayıncılık

(S. 393-395)

(Görseller sonradan ilave edilmiştir)

Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen, Tarih
 1. a_iverson
  28 Mayıs 2012, 01:03

  Çin’deki piramitlere benziyor. Bilgisayar teknolojisi kullanılarak aslında toprağın altında nasıl bir yapı olduğu görülebilir. En kısa zamanda da arkeolojik kazı yapılıp sonuçlandırılmalı.

 2. Soner
  15 Ekim 2012, 14:33

  arkeojeofizik yapılırsa herşey ortaya çıkar..

 3. ülker.
  05 Ocak 2013, 22:56

  bilimadamları bunları araştırıp neden gizlesinler ki bizim bilmememiz gereken şeyler mi var ortada

  • Bilge Kağan
   04 Aralık 2017, 16:22

   Evet

 4. hoca80
  06 Temmuz 2013, 19:41

  ülker, çindeki türk piramidleri gizlenmekte hatta bulunmasını engellemek için yasak bölge dahi ilan edilmiştir bunun çinin türk düşmanlıgı gibi ideolojik fikirlerle yaptıgı düşüne bilinir. Birde şöyle bir gerçekte var tarihçiler için her şey yazılmış çizilmiş dehişmesini istemiyorlar mesela göbekli tepe kazılmaya başlıyalı yıllar oldu fakat yeni yeni ilgi başladı. O dönemdeki insanların ilkel magralarda yaşıyan organize olamıyan maymundan yeni evrimleşmiş aptal canlılar olarak göstermek istiyorlar. Yani gene darwin saçmalıgı ve ideolojik fikirler işin içine giriyor. Bir başka sebepte şu olabilir zamanımızın dahi çok ötesinde olan bazı kalıntılar dünyanın hertarafından çıkmakta ve çogunlugu gizlenmekte. Mesela nasa ve cıa sümer kalıntılarında kazılar yaptırmaları çok ilginçtir.Elbette bunun arkasında mutlaka masonik güçler vardır.Belkide teknolojideki bu hızlı ilerleyişin altında buda olabilir.

 5. Turan Yükseloğlu
  04 Eylül 2013, 14:18

  Katıluyorum, ABD yi yahudiden ayrı düşünmemek gerek. Hazreti İbrahim ve o dönemin medeniyetleri sümer topraklarında hüküm sürmüştür. İbranicilik Hz.İbrahim ile özdeşleştirilmiştir. Sümer mezopotamya topraklarını kendilerine vadedilmiş topraklar olarak gören yahudilerin ideallerinde bu toprakları(Güney-Doğu Anadolu)-Nil kıyısına kadar ele geçirme vardır. O nedenle bu ideallerine kanıt olacak arkeolojik bulgulara ulaşmak için NASA, CIA kazı yapıyorlar demektir. Hz.İbrahim bizim de peygamberimizdir. Bu yönde islam
  alemi bir çaba göstermedikce Hz.İbrahim yalnız yahudilerin peygamberi olur ve ayak bastığı her yer de onlara vadedilmiş toprak sayılı.

 6. bekir yıldız
  29 Mayıs 2014, 13:13

  Abi ne içiyorsunuz siz.?. bize de söyleyin de bizde kafayı bulalım..

 7. Darwinci Erdem
  07 Ekim 2014, 09:28

  Bilimsel gerçekler ile dini karıştırırsanız ortaya böyle komik yorumlar çıkar. Darwini bile anlayamamışsınız .

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: