Başlangıç > Bilinmeyen, Kitaplar > Necronomicon Efsanesi

Necronomicon Efsanesi

 

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/06/thenecronomicon.jpg?w=231

 

Necronomicon nedir? O kadar çok ismi var ki ve hakkında o kadar çok efsane oluşmuş ki, bırakın kendisini hakkında yazılanlar ciltleri dolduruyor; “Arabın Kitabı”,”Ölü İsimlerin Kitabı” veya “Ölülerin Çağrı Kitabı” ya da “Çıldırtan Kitap” kısacası bu bir mitik kitap.
Yazarının adı El Hazret veya El Azif. Yani meşum yazar Şamlı bir Arap. İnançlara ve de bilinenlere göre Necronomicon gerçek bir büyücünün el kitabı ve hiç şakası yok. Bazılarına göre, böyle bir kitap hiç yok, sadece Amerikalı korku yazarı Lovecroft´un hayallerinin ürünü, bazılarına göre ise var ama yerini kimse bilmiyor. Kısacası Necronomicon, tam manasıyla gizem dolu.

Necronomicon´un yedi cilt olduğu ileri sürülüyor, aslı 900 sayfanın üzerindeymiş, her cildinin 125 sayfa civarında olduğu düşünülebilir. Peki bu garip kitap nerede ve ne zaman yazıldı? Necronomicon´un MS 730´da Şam´da Abdül El Hazret tarafından yazıldığı biliniyor. Öyleyse El Hazret kimdir? Çok az bilgi var, onun çoğu da Necronomicon´un içinde; Hep yolculuk yapar çok okurmuş, İskenderiye´den Pencap´a kadar dolaşmış, onlarca dil konuşur ve öğrencilerine dünyanın her yerinden araştırıp öğrendiklerini anlatırmış. Metodları Heredot´u ve hatta Bruno´yu anımsatıyor. Nostradamus´un ünlü “Yüzlükler” inin ilk iki dörtlüğünde anlattığı metodun kaynağı uzmanlara göre Necronomicon´dan alınmıştır;

1. GECEYARISI, GİZLİ ODAMDA YANLIZ ÇALIŞIRKEN, OTURURUM ÜÇ AYAKLI PİRİNÇ SEHPADA, KÜÇÜK BİR IŞIK GELİR İNSANSIZ YERDEN, DÜŞÜNCEMİ AYDINLATIR, TALİHİMİN BOŞ YERE OLDUĞUNA İNANMIYORUM.

2. ASA ELLERİM ARASINDA, KONUŞULUR BRANCHES ORTAMINDA, SU HAREKETLENİYOR, LİMBE, ETEĞİNDEN AYAĞA, BİR BÜYÜK KORKU, İÇTEN BİR SES, FARKLI BİR TİTREME, İLAHİ IŞIK, KUTSAL HABER ARTIK YANIMDADIR.

 

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/06/hp_necronomicon.jpg?w=300

 

Büyü veya daha doğru bir tanımla majikal kehanet için çağdaş araştırmacılar bilincin açılması ve güncel etkilerden kurtulabilmesi için belli uyuşturucuların kullanıldığını belirtiyorlar. Bunun bir formülü de ele geçirilmiş; “Günnük, aselbent, diktamnus, haşhaş kökleri, afyon” gibi maddeler kullanılıyormuş. Kaynak Columbia Üniversitesi´ nin inançlar ve yöntemlerle ilgili araştırma raporlarından alınma. Yani Necronomicon sadece bu yönden geleceği görebilmenin yolunu da gösteriyor veya öğretiyor. “Çılgın Arap” El Hazret´in çağının çok ötesinde olduğu da anlatılmakta, çünkü bu Necronomicon sayesinde geleceği gördükten sonra çağının dışında kalmış veya uyum sağlayamamış, ona çılgın denmesinin nedeninin altında çağına göre alışılmadık biri olması yatıyor.

İnsanı çıldırtıyor ama nasıl?

Bir diğer kaynağa daha bakalım, Yunanlı Yeni-Platonist filozof Proclus (MS 410-485), astronomi, felsefe, matematik ve metafizik uzmanıydı ve kullandığı büyü yöntemleriyle Hekate adlı mitolojik tanrıyı görebildiğini yazıyordu. Proclus, Eski Mısır ve Kalde gizem öğretilerinden yararlanmıştı ve Proclus´un yazılı yöntemlerinin tamamen El Hazret´in eline geçtiği ve Necronomicon´a aktarıldığı da söylenmekte. Neyse, biraz da bu garip kitabın basılı olup olmadığına veya basım tarihçesine kısa bir göz atalım.

Hiçbir Arap kaynağında Necronomicon´un çıkış bilgisi yok. Araştırmacı ve tarihçi İdris Şah, kitabı Hindistan´da Deobund´daki, Mısır El Azhar´daki ve Mekke´deki antik kitaplıklarda araştırmış ama başarılı olamadığını yazıyor. 1487 tarihli bir Latince belgede Dominikan Rahip Olaus Wormius imzasıyla Engizisyon´un ölümcül ismi Kara papaz Torquemada´nın İspanyol Yahudileri´ne zulmederken, Necronomicon´u ele geçirdiği ve İtalyanca´ya çevirttiği belirtiliyor. Wormius´a göre, kitap son derece tehlikeli ve okuyan insanı olağanüstü etkiliyor ve aklını başından alıyor. İçindeki bazı bölümlerde Tevrat´ın Yaradılış Bölümü´n deki gizli ve şifreli bölümlerin açıklamalarının bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda insanın çıldıracağını da belirtiyor.

Çıldırtan kitabın izinde..

Wormius, kitabın bir kopyasını ele geçirmiş olmalı ki, Spanheim Başrahibi Johann Tritheim´ a yollamış ama sonra Wormius ekliyor; “Çeviriyi yaktım, bu Tanrı´ya küfürdü, gerçekler çok fazla ortaya çıkıyordu, İnsanlar buna hazır değiller, daha çok zaman gerekiyor.. Ama başka kaynaklar Necronomicon´un yok olmayıp Vatikan´a yollandığını yazmaktalar. Yüzyıl kadar sonra 1586´da, Wormius´a ait kopya Prag´da ortaya çıktı. Ünlü İngiliz majisyeni Dr. John Dee ve asistanı Edward Kelly bu kez Necronomicon´u ele geçirdiler, söz edildiğine göre Dee ve Kelly “Necromancy” denen ölüleri mezarlarından kaldırma deneylerine ondan sonra başladılar. Ama bir bomba daha duyuldu, Necronomicon´da simya yoluyla altın yapma yöntemleri de vardı.

Dr. Dee, Necronomicon´u İngilizce´ye çevirip Manchester´de Christ´s College´e bıraktı. Sonra büyük koleksiyoncu Elias Ashmole eliyle Oxford´da Bodleian Library´de yer aldı. Ve şu anda da Londra´da British Museum´da Necronomicon´un bir kopyasının bulunduğu müze kayıtlarında yer alıyor.

Bildiğimiz her şeye aykırı..

Ne var bu korkunç kitabın içinde? Ulaştığımız kadarıyla bildiklerimize bir göz atalım;

* Tufan öncesiyle ilgili inanılmaz gerçekler vardır. El Hazret kaybolmuş geçmişin içyüzünü anlatırken, Tevrat´daki “Yaradılış” bölümüyle, mitolojik kaynaklar arasında kesin benzerlikler olmasına rağmen Tevrat bunları gizlemekte, bugüne kadar yapılan çeviriler ise kutsal kitabın aslından çok uzak. Geniş ayrıntılarla geçmişin ve dinlerin kaynağının içyüzü anlatılıyor.

* İnsan ırkı, dünyadan önce başka bir yerdeydi. Buna başka kürelerden gelme denmekte. Neo-Platonist inançlara göre anlatılan dünya benzeri yıldızlarda kendilerine özgün yaşam formları bulunmaktadır. Bu yaşam biçimlerinin özellikleri kozmik hiyerarşinin evrim çizgisiyle belirlenirler.

* Özel zamanların belirlenmesiyle ve özel semboller kullanılarak, eskilerle ilişki kurulabilir ve onlardan istenilen kozmik bilgiler alınabilir, o zaman geçmişe ve geleceğe hakim olmak mümkündür ama bu tehlikeli bir yoldur çünkü insan taşıyabileceği bilgiyi edinmeli ve bunun farkında olmalıdır.

 

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/06/necronomicon-evildead.jpg?w=300

 

Hitler kitaptan yararlanamadı…

Necronomicon´un bilinen kopyaları kayıp görünüyor, bazı kaynaklar Adolf Hitler´in okült ilgisi sonucunda kitabın bir kopyasını ele geçirdiğini belirtiyorlar ama sonrası bilinen bir şey, Führer´in sonu efsaneye göre Necronomicon´dan yararlanmışa benzemiyor. Dee´nin Bodleian Müzesi´ndeki çevirisi 1934´den sonra yok oldu, belki de Hitler´e giden kopya oydu. British Museum önceleri çalınmalardan söz ediyordu ama bunun doğru olmadığı anlaşıldı, Wormius baskısı oradaydı ama nedense kataloglardan silindi ve yeraltı depolarına kaldırıldı.

Hatta bir iddiaya göre çok değerli eşyalar klasmanına alınarak 1940´larda Kraliyet mücevherleriyle beraber Galler´de özel bir şatoya saklanmıştı. Sonra tüm dünya kitaplıkları Necronomicon ile ilgili kaynakları ve belki de kopyaları saklamak için sanki söz birliği ettiler. Necronomicon´ın çıldırtması anlaşıldığı kadarıyla sanıldığı gibi değil, sadece bildiğimiz, inandığımız her şeyi reddetmesi ve gerçeklerin çok farklı ve belki de çok acımasız olması yüzünden okuyanlar şoka giriyor olabilir. Ötesi, gizemin hala sürdüğünün gerçeği, kimbilir ne zaman kadar? Herhalde, kendimizden, ne için varolduğumuzdan ve geçmişimizden korkmamayı öğrenene kadar da Necronomicon´u göremeyeceğiz.

Hatırlayacaksınız aşağıdaki videoda izleyeceğiniz Evil Dead 2 filminin açılış sekansında Necronomicon’a atıfta bulunulmuş ve kitap Book of the Dead – Ölülerin Kitabı olarak sunulmuştu.

 


evrenveinsan

 

Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen, Kitaplar
 1. pelin
  01 Ağustos 2012, 23:46

  h.p. lovecraft’ın uydurması diye hatırlıyorum bu kitap.. zaten arapça’da da öyle bir isim olmadığı, son derece uydurma olduğu defalarca yazılmıştı.. çok ilgi çekici, keşke gerçek olsa denilen bir kitap fakat hayal ürünü ne yazık ki.

 2. Altuğ Doğukan
  15 Eylül 2012, 18:46

  Ancak farkındaysanız Çılgın Arap’ın çok fazla dil konuştuğu söylenmektedir ve “Necronomicon” adı Latince’den gelmedir. Belki de kitabın adı farklıydı, sonradan değiştirildi. Emin değilim ama ben böyle bir kitabın olduğuna inanıyorum çünkü Lovecraft’ın öncesine dayanıyor bu kitap.

 3. 01 Kasım 2013, 22:56

  Kitap gercek gizli tutulan tek kitap tum dinleri ortadan kaldirmaya gucu yetecek bir kitap oldugundan gizlenmistir bir kac demonla iletisime gecmek mumkun bir kac demon cozuldu bir kacdemonuda aralarindakiler bilgi sizdirdi…bizzat kitapla kendim ilgileniyorum…

 4. 14 Haziran 2015, 12:46

  Arkadaş olağanüstü olduğu iddia edilen ne varsa Adolf Hitler ile özdeşleştirilmiş…Bunun olduğu gibi.Bende Lovercraft’ın hayal ürünü olduğunu birçok yerden okudum.Yazar arap ise kitap neden Latince..

  • 17 Temmuz 2015, 10:57

   Çünkü Al Hazret bir çok dil biliyormuş.Yani Latince olması normal.

  • 17 Eylül 2016, 19:44

   latince arapçada ladince demektir ve buda din yok anlamına gelir

 5. ali öztürk
  24 Temmuz 2016, 23:19

  tehlike içeren ve gerçeklerle karşılaşıldığında kaldıramayacağınız sonuçlarla dolu bir alem..korku ,gerilim ve çaresizlik insanı delirtir..kendinden emin ve ben bunu beyin gücümle yenerim diyen bir çok salak gördüm..çıldırdılar..kurtulmak için inanılmaz girişimler ve saçma saplantılar içinde dairesel döngüler yaşayanlar…intihar edenler…herkes şanslı olmayabilir..o yüzden yaşamış biri olarak bu alemden uzak durmak,,bize ayrılmış boyutta merakımızı gidermek efdaldir…hiç bir faydası yok..yönlendirip kazançlar edinirim diyenler çoook acı bedel öder…herşeyin karşılığı vardır..ama bunun karşılığını er mide kaldırmayabilir…HERKES KENDİ
  BOYUTUNDA YAŞASIN..RAHAT EDER….MERAK BAZEN İNSANI AKILALMAZ ÇIKMAZLARA SOKAR.

  • Sakirreis
   02 Ocak 2017, 22:24

   Yorumu beğendim. Bende farklı alem görmüş biri olarak yorumlarına katılıyorum. İnsan oğlunun doğasına istinaden kaldıramayacağı şeyler görebilir ve bu durumda aklını yitirebilir. Ama senin hangi alemi gördüğünü merak ettim ???

   • ali öztürk
    09 Ocak 2017, 13:54

    gördüğün alemi isimlendirebiliyorsan ne mutlu..ama masonluğun veya kabbalistlerin gördüm dediği çocuksu alemlerden ,,yani 7 li ve onlu halkalarından bahsetmek out artık..daha sert ve daha ileri boyutlar..isimlendirmek veya alemi öğrenmek hiç aklıma gelmedi..sadece sert bekçiler ve işgalci kimliğin ön planda olduğu yerler..

   • Digitalillusion®
    30 Ocak 2017, 15:09

    Siz şamanların kutsal içeceği olan salvia divionirum’dan bir içinde görün alem neymiş, neresiymiş?..

 6. ali öztürk
  24 Temmuz 2016, 23:29

  bu yorumum necronomicon için değildi..boyut değiştiren beyin bu dünyadan kopar..beden fazlalık gelebilir..ruh girdiği alemde üstündekinden kurtulma telkinine girebilir..etrafındaki alem sevimli değil acımasız varlıklarla çevrilidir..bizim anlayamayacağımız yaşam formları gibi..durağan,,harketli veya çok süratli..bazılarında şekil bazılarında telekinesi bazılarında ise görüntü kirliliği..ama siz hep yanlızsınız…bana şimdi herşeyi metoduna göre uygulamazsan bunları yaşamazdın diyenler olabilir…KOMİKSİNİZ…derim…geri dönüşünüzün olmayacağı sorularla karşılaşabilirsiniz…orada ne kadar kalırsanız bu boyuttan o denli daha fazla koparsınız…yani zombi olursunuz…inanın kurtulmak için metafizik uzmanlar ararsınız…bulamazsınız…çünkü çoğu sahtekar..

 7. ali öztürk
  25 Temmuz 2016, 00:05

  bu kitabın varolduğuna inanıyorum..çünkü islam dini yeryüzüne indikten hemen sonra bir denge unsuru olarak vesvese edilerek ortaya atılmış olabilir..kozmik çorba olan dünyamız denge üzerine kurulu..inanan ve inanmayan kültler…hiçbiri diğerini yok edemez..din ne kadar yeryüzünde sağlamsa–küfürde o denli sağlamdır…denge bozulursa dünya dağılır..negatif ve pozitif kutuplar taşıyan çekim dünyayı dengede tutuyor..hiç bir salak ben yahudiliği–hristiyanlığı yada islamı yeryüzünden kaldıracağım cehaletine düşmesin….sıçar….hiç kimsede bu üç semavi din harici kadim inançlar yada başka kültleri bitiririm diyede düşünmesin…buda imkansız…necronomicon ise izdüşümlerin gölgesinde negatif gücün akıl karıştırıcı kurbanlarını arayan ,,cennet denilen gezegenden veya galaksiden insanın ve negatif gücün dünya denilen kaya parçasına taşınması sırasındaki olayları kendi düşünce haklılığında benimsemesi veya bu haklılığına bağlı olacak kurbanlar arayan şaşırtmaca..

  • ARNECAN
   01 Kasım 2016, 23:14

   BU KONULARDA OLDUKÇA BÜYÜK MESAFELER ALDIĞINIZ, YAZDIKLARINIZDAN ANLAŞILMAKTADIR. BİR NOKTADA TEBRİK EDERİM.

   HEMEN BELİRTMELİYİM Kİ, SÖYLEDİKLERİNİZİN TAMAMINA YAKINII KABUL ETMEK ZORUNDA İNSANLAR. GERÇEKLER İNANILMAZ DERECE ACI OLABİLİR.

   İNSAN IRKI ŞU ANDA, 3. BOYUTTA. HENÜZ BU BOYUTU BİLİNÇLİ OLARAK AŞABİLECEK BİLGİ VE TECRÜBE BİRİKİMİNE SAHİP DEĞİLLER.

   ANCAK, ARAŞTIRMALARINDA, ŞAYET REPTILIAN VE GRİ IRKLARI BULABİLİRLERSE, BU TÜR KİTAPLARI OKUMALARINDA FAYDA OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

   ANCAK, BU YETERLİ DEĞİLDİR. YER KÜRENİN BAZI GİRİŞ BÖLGELERİNDEKİ YER ALTI ŞEHİRLERİNE GİRİP, TEKRAR, GELDİKLERİ YERE DÖNEBİLİRLERSE, TAHMİN BİLE EDEMİYECEKLERİ SEVİYEYE GELEBİLİRLER.
   TÜM ŞAKRALARINI AÇMALARI ŞARTI İLE 5. VE 6. BOYUT DÜNYASI GÖRÜLEBİLİR.
   SAYGILARIMLA,

  • Gerçeğin İzinden
   06 Ocak 2017, 22:48

   Beyin İle Telepati 3. boyuttan daha yüksek ırklar için ve bunun daha derinine inerseniz kendinizi başka bir boyutta hapsolmuş olarak bulabilirsiniz araştırmalarıma göre necronomicon gerçek olabilir neden derseniz kuran’dada dabbeler üstün ırklar ve deccal ve dahası bu büyük evren tabikide sadece şuanki insanlar için yaratılmamış. Zaten dünyanın şuanki insanlara yaratıldığını düşünmek bir delilik . Şuanki İnsanlar 3. boyutta yaşıyorlar. 3. boyut bana göre bir cismin sadece ön yüzünü görebiliyorsunuz ama o cismin ön yüzünü görebilirken arka kısmını göremiyorsunuz buda demek oluyorki 5. boyut 6. boyut ve hatta 4. boyut insanları bizden çok üstünler araştırmanıza kurandan başlayın iyi günler

   • ali öztürk
    09 Ocak 2017, 14:03

    iki arkadaşımada ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunarım..kısacası noktalar aynı..ve ben sadece şunu belirtmek istiyorum..insan naturası ve fiziki noktaları bu boyutlara yeterince uygun değil..eğer uygunluk simgesi kazanımları sözkonusu var diyenler,,çok büyük eziyetler görmüş sonucunda ise insani kimlikleri azda olsa terketmiş ruh sistemine erişmişlerdir..bu kimlikler–hem şeytani hemde rahmani kimlikler kazandırır..iki kimliğinde varış noktası yaratıcıyı işaret eder..aksi karışıklık veya kaostur..erenler ,,veliler,,evliyalar nebiler ve peygamberler,,yeryüzünde bulunan solucan deliklerini keşfetmiş,,bir kıtadan diğer bir kıtaya saniyelik seyahatler gerçekleştirmişlerdir..bu alemlerdeki askerlerce korunmuşlardır..biz insanlar pozitif veya negatif gücü–melekler ve şeytanlar olarak isimlendirmişizdir..

   • ali öztürk
    09 Ocak 2017, 14:08

    şeytani denilen yani negatif sarmalın gücü kötülüğe dayanır..negatif güç yaratıcıyı tanır,,çünkü onu görmüştür..ama inkar yoluna gurur ve kibiri sonucu sapmıştır..onun gücüde yaratıcımız tarafından verilmiş ve korunmaktadır..yoksa aksi bir düşünce saçma olur..bu güç aynı pozitif güç gibi güçlü aynı zamanda etkilidir..unutmamak gerekir..denge bozulduğunda dünya parçalanır…iyi veya kötü objelerin hepsi aslında birbirinden aldığı destekle ayakta kalır..yoksa herşey darmadağın olur..enteresandırki,,yaratıcı böyle bir denge kurmuş..

   • ali öztürk
    09 Ocak 2017, 14:13

    telepati ve telepatik kavram içeren alem beynimizin bir bölümünde mevcuttur..bu kapı açıldığında,,ilk zamanlar korkunç baş ağrıları ve çığlık sirenleri ile insanı çıldırtacak noktalara iletir..bazı insanlar kafasının içinde sürekli bir böceğin öttüğünden söz eder..aslında bu kare içine yerleşmiş diğer boyut varlıkları sürekli kapıyı açık tutmak için çığlık atarlar..

   • ali öztürk
    09 Ocak 2017, 14:26

    ..kusura bakmayın arkadaşlar epey gevezelik ettim..ama son olarak bir konuyada değinmeden edemeyeceğim,,,negatif ve pozitif zirve noktalarında çizgi o kadar çok inceliyorki,,,bir nefes mesafesi kadar yakınlaşıyor…en tehliklei noktalardır…inançsız veya kötü biri,,gerçekle yüzleşir,,ani bir şekilde iman edebilir,,yani pozitif kavrama yer değiştirebilir….hatta pozitif gücü savunan biri bile bu noktada ,,küfürdeki gücü görüp ego ve bencilliğine yenik düşüp,,negatif olabilir….her şeyden önce bilinçaltımızdaki gizli alemi keşfetmemiz yani kendi gerçek kimliğimizi gözden geçirmemiz gerekir…işte o zaman sağlamlık ölçütleri ortaya çıkar..her şey gönlünüzce olsun…

  • Kedi
   05 Şubat 2017, 20:17

   Çok merak ediyorum evrenin ötesinde farķlı boyutlarda neler var insan ruhuyla ne kadar hissedebilir ne hissedebilir sınırların otesinde ne var

 8. Uğur
  03 Ocak 2017, 20:31

  Dinlerin nasıl bir tuzak olduğunu, bize meleksi ve şeytani olarak anlatilanlarin aslinda tam tersi olduğunu, tanrı olarak bilinen bu hologramin yaratıcısının asıl amacını ve daha fazlasını okumak için “the forbidden religion” ı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

  • ali öztürk
   09 Ocak 2017, 13:47

   ateizmde bir din dir..önce din denilen kavramı iyi algılamak gerekir..din inanmaktır..bir bakış açısı ve beyin süzgeçinden geçmiş kavramdır…ateizm de inançsızlığa yani her şeyi yaradan varlığı reddetmektir..buda bir inançtır..yani din dir..ateizmin bir din olduğunu ve inanmamaya inanan bir düşünce şekli olduğunu bir çok teologlar belirtmiştir.

   • Altuner
    12 Ocak 2017, 22:42

    Ali bey bilgili biri olduğunuza inanıyorum. Bana okuyabileceğim kitap veya sizde olan PDF türü yazı mailine atarmısınız. altuner_akal@hotmail.com

   • Kedi
    05 Şubat 2017, 20:47

    Mesela öldüğümüzde ruh bedenden ayrılır gömüldükten sonra imamın okuduğu bir dua mı bizi tekrar kabirdeki bedenimize geri getirir astral seyehat denilen olay beni farklı bir boyutamı götürür yoksa bu boyutun derinleriklemi götürür merak ettiğim çok şeyi deneyimlemişsiniz gibi hissettim nl.ghan01@gmail.com

   • Kedi
    05 Şubat 2017, 20:48

    Mesela öldüğümüzde ruh bedenden ayrılır gömüldükten sonra imamın okuduğu bir dua mı bizi tekrar kabirdeki bedenimize geri getirir astral seyehat denilen olay beni farklı bir boyutamı götürür yoksa bu boyutun derinleriklemi götürür merak ettiğim çok şeyi deneyimlemişsiniz gibi hissettim nl.ghan01@gmail.com hshwjhshw

   • Mert
    15 Mayıs 2017, 20:38

    Merhabalar Ali Bey. Bu konularda bilgili olduğunuzu anlamak için 5 dakika ayırıp okumak yeterli oluyor.. Bir ara sizinle internetten veya yüz yüze olarak görüşmek isterim, konuşmak isterim. mertcetinler@gmail.com

 9. Tunahan ÜZ.
  01 Mayıs 2017, 22:53

  Doğruda olabilir, yalanda. Ölünce herşeyi görücez diye tahmin ediyorum, öğreneceğimiz çok şey var gerçekten zaten az kaldı şu hayata bakalım neler olucak

 10. Resul
  22 Mayıs 2017, 13:34

  Ali Bey Merhaba

  Sizi tanımak sohbet etmek isterim.
  Ben de son zamanlarda AHMET HULUSİ okuyorum. Araştırıyorum.
  Mail adresimden ulaşırsanız memnun olurum.
  elbasresul@gmail.com

 1. 18 Kasım 2016, 00:12

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: