Başlangıç > Kültür, Tarih > Ortaçağ Gökdelenleri: San Gimignano

Ortaçağ Gökdelenleri: San Gimignano

https://i0.wp.com/www.limoserviceinflorence.com/San%20Gimignano.jpg

 

Kuleler Şehri San Gimignano
Ortaçağ’ın Manhattan’ı deniliyor, haksız değiller. Toskana’nın Roma’sı diye anılıyor, hak vermemek elde değil. Dahası lezzeti, şarabı, havası ve kültür turizmi ile bu kasaba Toskana Bölgesi’nin yıldızlarından biri olmayı çoktan hak etmiş bir kasaba.

Unesco tarafından dünya hazineleri arasına alınmış olan bu kasabanın tarihi 3. yüzyıla dayanıyor. Ortaçağ’da Rönesans Dönemi’nde, Roma ve Vatikan’a giden Katolik dindarların durak yeri olması sebebiyle oldukça önem kazanmış. Bu yüzdendir ki sadece Ortaçağ’dan izler değil, aynı zamanda Katolik dünyasından da izler taşımaktadır. Etrafını çeviren bereketli topraklar sayesinde de özellikle tarım ile kendini besleyen kasaba kendini bugüne kadar başarıyla taşıyabilmiştir.

San Gimignano’da göze çarpan en büyük özellik şehrin dokusunda yer alan taş kuleler. Ortaçağ’ın Manhattan’ı sıfatını fazlasıyla hak etmiş olan kasabadaki bu kulelerin hikayesi ise oldukça ilginç. Vakti zamanında bu kasabada ikamet eden varlıklı aileler, refah ve zenginliklerinin sembolü olarak birer kule dikmişler. Öyle ki kulenin yüksekliği ve ihtişamı o ailenin ne kadar zengin olduğunu gösterirmiş.

https://i2.wp.com/www.paradoxplace.com/Perspectives/Italian%20Images/images/Other%20Tuscan%20Towns/San%20Giminignano/San%20Gimignano%20Birdsview%20BR.jpg

 

72 tane olduğu tahmin edilen kuleler zaman içinde doğal afetlere karşı koyamamış ve bugüne sadece on dört tanesi taşınabilmiş.
Piazza Duomo Meydanı’nda yer alan 54 metre ile en yüksek kule olan Podestà or Torre Grossa turist ziyaretine açık. Kulenin içinde yer alan çeşitli odalar şapel hatta tedavi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış. Yine bir odada yer alan freskler ise dünya turuna çıkan kişinin hikayesini anlatıyor.
Kulenin tepesine çıktığınızda ise sizi harikuladebir manzara beklemekte. Taş kuleler, uçsuz bucaksız yeşil alan ve kasabanın şirin dokusu fotoğraf makinanız için güzel bir kompozisyon yaratmaktadır.

 

Bu kasabaya özel bir şey edinmek isterseniz bu kesinlikle şarap olmalı Çünkü sadece kasabanın etrafındaki bereketli topraklardan elde edilen üzümlerle yapılan Vernaccia şarabı ilk olarak 1200’lü yıllarda üretilmiştir. Sokak aralarındaki hemen hemen her şarap dükkanında bu şarabı ücretsiz tadabilirsiniz. Oldukça ucuz olan bu şarabın içimi tahmin edeceğiniz gibi inanılmaz güzeldir.

 

Tabi ki restoranlar… İtalya’da hele ki Toskana Bölgesi’nde olup da İtalyan yemeklerini tatmamak olmaz.
Başka bir meydan olan Piazza delle Erbe’de yer alan cafe/restoran Bar La Cisterna size Ortaçağ meydanına bakarak harika lezzetler tatmanıza imkan verir. Konaklamak içinde uygun olan bir otele ait olan bu restoran 14. yüzyılda yapılmış bir binada yer almaktadır.

Siena, Floransa, Assisi, Perugia, Pisa ve Montecino gibi diğer görülmesi gereken Toskana şehirlerine de yakın olan San Gimignano’dan ayrılırken sizi uğurlayan taş binaların ihtişamı aklınızda kalan son görüntü olacaktır.

 

https://i1.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3b/San_Gimignano-Towers.jpg/800px-San_Gimignano-Towers.jpg

Makale: Gizem Şıvka Pideci

 


evrenveinsan

Reklamlar
Kategoriler:Kültür, Tarih
  1. mahkum
    06 Şubat 2012, 21:48

    Yemen’deki gökdelenlere bir göz atmanızı tavsiye ederim !!!

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: