Başlangıç > Diğer > Titanic Böyle Bulundu

Titanic Böyle Bulundu

Büyük sırrı bu fotoğraflar çözecek

Araştırmacılar, sonar sistem ve robotlar kullanarak Titanik batığının ilk kez kapsamlı bir haritasını çıkardı. Deniz tabanında 5 kilometreye 8 kilometrelik bir alanda yayılmış gemi parçalarının ve yüzlerce eşyanın yerini gösteren harita, aynı zamanda asla batmayacağı düşünülen Titanik’in 100 yıl önce ilk yolculuğunda bir buz kitlesine çarparak parçalandığı gece neler olduğuna dair de yeni kanıtlar sunuyor.

Araştırmacılar, haritanın geminin kıçının çarpışmadan sonra batmak yerine helikopter pervanesi gibi döndüğünü gösterdiğini söyledi.  Harita, geminin nasıl parçalandığı, nasıl battığı ve tasarımında önemli bir hata yapılıp yapılmadığı gibi sorulara da ışık tutacak.

Haritadan elde edilen bilgiler yardımıyla geminin batışının canlandırılacağını belirten araştırmacılar, geminin parçalarının yüzeye çıkarılarak birleştirileceğini ifade etti. Harita çalışmasına 2010 yılında gemi enkazına yapılan dalışlar sırasında başlanmıştı.
İngiltere’nin Southampton kentinden 10 Nisan 1912’de New York’a yola çıkan Titanik, 15 Nisan’da bir buz dağına çarpıp 2 bin 228 yolcu ve mürettebatıyla Kuzey Atlantik’in buz gibi sularına gömülmüştü. 1912 yılında buzdağına çarparak batan Titanic’i bulmak için uzun yıllar araştırmalar yapıldı. Batan Titanik’i ilk olarak denizbilimci Robert Ballard 1985’te keşfetti. Ballard ve ekibi 3 bin 657 metre derinde yatan Titanic’in ilk fotoğraflarını çekmeyi başardılar. Bu fotoğraflar 1997’de çekilen 11 oscarlı film için kaynak oluşturmuşlardı.
Geminin derinlikte ve her bir santimetrekarede büyük bir basınç altında bulunması, maliyeti 25 milyon dolara ulaşan ve deniz seviyesinden Titanik’in gömülü olduğu yere kadar 2.5 saatte ulaşabilen özel araştırma deniz altı gemilerinin inşa edilmesine yol açtı. Bu denizaltı gemileri ise sadece 3 kişi taşıyabiliyor.
Titanik’in denizden çıkartılmasıyla ilgili projeler 1987 yılında başladı ve teknolojinin gelişmesiyle günümüze kadar çeşitli araç ve gereçlerle sürdürülmeye devam ediyor.
İşte ünlü geminin etkileyici hikayesi :
1912 yılından kalma bu biletin sahibi, tarihin en şanslı insanlarından. Zira bileti düzenleyen White Star Line deniz şirketi, Titanic’in sahibi olan şirketti. Bilette el yazısı ile belirtilen geminin ismi ise Titanic…  Dünyanın en büyük deniz facialarından birinin yaşandığı Titanic’e bileti olup da, devasa geminin ilk seferini kaçıran bu biletin sahibi, aslında mutlak bir ölümden de kurtulmuştu… İnsanoğlunun hayal gücünün bir ürünü olan bu gemi, aynı zamanda doğa karşısında insanlığın çaresizliğini de gözler önüne sermişti.

1910 yılında White Star Line şirketi, bastırdığı broşürlerle “batması imkansız” bir transatlantiğin reklamını yapıyordu.  1861 yılında İrlanda’da kurulan Harland and Wolff tersanesi, Titanic’i inşa etme görevine 31 Mart 1909 tarihinde başlamıştı.  Her şeyiyle “en büyük”, “en ihtişamlı” ve “en güçlü” olması planlanan Titanic’ten önce kardeş gemisi Olympic inşa edilmiş ve seferlere başlamıştı. Olympic hem Titanic’in öncüsü olmuş, hem de White Star Line’ın üretmeyi planladığı 3 devasa yolcu gemisi için sınıf ismi olmuştu.

Tam 46.328 ton olarak inşa edilen Titanic’i hareket ettirebilmek için iki tane dört silindirli buhar motoru kullanılıyordu. Böylece devasa Titanic’in kalbi tam 59.000 beygir gücü üretiyordu… 1909’da inşasına başlanan Titanic’in gövdesi 31 Mayıs 1911’de bitirildi. Geminin diğer bölümlerinin bitirilmesi de neredeyse bir yıl daha sürdü ve 31 Mart 1912’de tamamlandı. Böylece 269 metre uzunluğunda, 28 metre genişliğinde, 46.328 ton ağırlığındaki bu dev denize indirildi. Titanic’in içi de eşsiz olması için tasarlanmıştı. Gemide bir yüzme havuzu, spor salonu, kütüphaneler ve bir Türk hamamı da yer alıyordu. Bütün bu ihtişamıyla Titanic tam 3.547 kişiyi taşıyabilecek bir gemiydi.

Normalde 3 bacalı olarak tasarlanan gemiye “daha etkileyici görünsün” diye, 4. bir baca daha eklenmişti.  Denize indirildikten sonra Titanic Belfast’tan İrlanda denizine götürüldü ve testlere başlandı.  Bu devasa transatlantiğin ilk seferine katılmak için milyonerler, siyasetçiler, aktör ve aktrisler sıraya girmişlerdi.  Yolcuğunun henüz başında, Southampton limanını terkederken Titanic bir tehlike atlatmış ve New York gemisiyle çarpışmaktan son anda kurtulmuştu.

10 Nisan 1912 günü tarihi yolculuk başladı…

Geminin kumandası Kaptan Edward J. Smith’e verilmişti. Titanic’in ikinci durağı Fransa oldu. Buradan aldığı yolcularla gemi toplam 2.240 kişiyle New York’a doğru yola çıktı.  14 Nisan gecesi sıcaklık neredeyse 0 dereceye kadar düşmüştü. Kaptan Smith, telsizle gelen buzdağı uyarılarını dikkate alıp, geminin rotasını biraz daha güneye çekmişti. Gökyüzü son derece açıktı, ancak ay yoktu. Saat 11.40’da geminin iki gözcüsü köprüye telefonla “Buzdağı, tam önümüzde” mesajını ilettiğinde artık çok geçti. Görevi Kaptan Smith’ten devralan İkinci Kaptan Murdoch, birçoklarına göre hatalı bir karar vererek gemiyi döndürdü ve buzdağı Titanic’e daha sağlam olduğu söylenen burnu yerine, yandan çarpmış ve daha fazla hasar almıştır.  Titanic inşa edilirken 16 su geçirmez bölmeyle korunmuş ve bu bölmelerden 4’ü suyla dolsa bile batmayacak şekilde tasarlanmıştı. Ancak buzdağının çarpmasıyla tam 6 bölme hasar görmüş ve gemi hızla suyla dolmaya başlamıştı.

Sadece dakikalar içerisinde geminin içerisindeki su 2.5 metre yüksekliğe ulaşmıştı. 12.27’de 65 kişi kapasitesi olan ilk kurtarma botu sadece 28 kişiyle suya indirildi. Titanic’te toplam 1.178 kişiyi taşıma kapasitesinde 20 kurtarma botu bulunmaktaydı.

Telsiz operatörleri sürekli yardım çağrıları gönderiyorlardı, ancak Titanic’e en yakın gemi olan Carpathia’nın enkaza varması 4 saat sürecekti. Köprüden, başka bir geminin ışıkları görülse de, bu esrarengiz gemi Titanic’le hiçbir şekilde iletişime geçmemiş, çağrılara yanıt vermemişti.

Saat 2.05’te geminin burnu tamamen sular içerisindeydi. 2.17’de suların yüksekliği güverteye kadar geldi. Geminin yapımında kullanılan malzemenin esneme özelliği olmaması, korkunç sonu hızlandırdı. Gövde içeri dolan sulara dayanamadı ve tam anlamıyla ikiye ayrıldı. Önce burun battı. Birkaç dakika sonra da kıç kısmı saat 2.20’de sulara gömüldü.

Büyük bir dehşetin yaşandığı yaklaşık 2.5 saatlik sürenin sonunda tarihin en büyük deniz kazalarından biri çok ağır bir bilançoyla ortaya çıktı. 2.223 kişiden sadece 706’sı kurtulmuş, 1.516 kişi yaşamını yitirmişti.  Ölenlerin çoğu, -2 derecedeki deniz suyunda hipotermiye girmiş ve yaşamını yitirmişti. Titanic’in batması denizciliği, deniz seyahatlerine yaklaşımı ve gemi tasarımlarını çok derinden etkiledi.

1 Eylül 1985’e kadar yeri keşfedilemeyen enkaz, bu tarihte Dr. Robert Ballard liderliğindeki bir ekipçe bulundu ve tüm dünya Titanik faciasını bir kez daha hatırladı.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Reklamlar
Kategoriler:Diğer
 1. niyazi
  27 Ağustos 2012, 10:56

  Buz Dağı Suçlu Olarak Görünüyor.Ancak Araştırmacılar Bu Geminin Batmasında Başka Etkenlerinden Rol Olduğunu İddia Ediyor.
  Devamı Gelecektir
  Niyazi Taşkın

 2. 09 Ekim 2012, 22:55

  gemiyi allah batırdı çünkü tanrı bile batıramaz denildi demselerdi süper bir gemiydi

  • vahit
   14 Kasım 2014, 21:10

   bedirhan allah da batırdı ama internetde araştırırken diyolarkı batan gemi titanic değil olypic di ama titanice noldu oylmpıc ona noldu o ikisi derinlerde yyatıyor sırrı yeni gelecek titanic eskisiyle değiştirilecektir yeni titanic gösteriş için içi boş olacak dış görünüş eski titanic kaldı diyolar nette baktım yeni titanic boş sergilenecektir eskisiyle değiştirilecektir eski titanic sadece test sürüşü için kullanıldı olympıc gemisi Komplo teorisyenlerinin iddiasına göre Titanik faciasından birkaç ay önce hasar gören Olympic adlı geminin ismi değiştirilerek yavaşça batması için yola çıkarıldı. Böylece geminin sahipleri sigortadan büyük hasar tazminatı alabileceklerdi. Ne yazık ki gemi ‘güya kaza’ olacak yerde gemi sahiplerince ışıkları karartılmış olarak bekletilen kurtarma gemisine çarptı. Armatör firma planın su yüzüne çıkmaması için gemiyi bir buzdağına çarptığını söyledi. Yine teorisyenlere göre geminin sahibi J.P. Morgan yolculukta, gemide olacakken son anda hastalığını sebep göstererek seyahate katılmamıştır demektedir

 3. niyazi
  26 Ekim 2012, 20:50

  Yani Ama Araştırmalarım Hala Sürüyor Büyük Bi gelişme Sonucunda Buraya Paylaşsacağım

  • mahkum
   23 Kasım 2012, 00:06

   1 aydır ne araştırdın bee hadi merakla bekliyorum

   • niyazi
    15 Ocak 2013, 19:28

    Kardeş bu hafta paylaşacam en geç veya şimdide 😀 paylaşa bilirim 🙂

 4. niyazi
  15 Ocak 2013, 19:20

  Mahkum Kardeş Bekle Suanda Birazdaha Farklı Şeyler Araştırdım Bldum Tüm Bilgileri Tplayıp buraya Yazacam bu hafta okursun 🙂

 5. ilayda
  15 Ocak 2013, 19:25

  Devrinin en büyük ve lüks yolcu gemisi olanTitanic’in, uzunluğu 271 m, genişliği 28 m, derinliği 29 metre, deplasmanı 60.000 tondu. Çift tabanlı tekne gövdesi 16 su geçirmez bölmeden meydana gelmişti. İçi son derece süslü olan geminin her tarafı pırıl pırıldı. Bir seferde 500 kişi alan yemek salonundan başka kabul salonları, sigara ve kahve salonları, okuma salonları, geniş karyolalı yatak odaları, asansörleri, banyoları, alaturka hamamlarına kadar her şeyi vardı. Kısacası gemi her türlü lüks ve sefâhetin işlenmesine müsaitti. Ayrıca gerek gemiyi inşâ ve idâre eden teknik kadrolar, gerekse içinde yolculuk yapan kimseler, böyle bir geminin batacağına ihtimal bile vermiyorlardı. Bu gemide yolculuk yapamayanlar ise kendilerini bahtsız sayıyorlardı.

  Günlerce yapılan hazırlıklardan sonra, aralarında pek çok tanınmış şahsiyetin de bulunduğu 2340 yolcusu olan Titanic, 10 Nisan 1912 tarihinde İngiltere’nin Southamton limanından ABD’nin Newyork şehrine gitmek üzere ilk seferine çıktı. Titanic Atlas Okyanusunda süratle ilerlediği sırada civarda bulunan gemiler telsizle tehlike teşkil edecek buzdağları gördüklerini haber verdiler. Ancak Titanic personeli bu uyarıya aldırış bile etmediler. 14-15 Nisan 1912 gecesi 22 deniz mili hızla ilerlediği sırada, KuzeyAmerika’nın doğusundaki Newfoundlan Adasının 640 km açığında, 15 km boyunda ve 60 m genişliğindeki bir buz dağına çarptı. Çarpma neticesinde su geçirmez bölmelerden beş tânesi hasar gördü. Gemi 15 Nisan sabahı 02.20 sıralarında battı. Çevrede bulunan gemiler kazadan bir müddet sonra olay yerine gelebildiler. Yardımlar neticesinde ölü sayısının artması önlendiyse de 2340 yolcunun 1500’den fazlası öldü.

  Fâciada dikkati çeken husus çarpışmayla geminin batması arasında geçen dört saat zarfında, batmak üzere olan geminin içinde telaştan eser görülmemesiydi. Geminin büyüklüğü ve sağlamlığı sebebiyle batmasına ihtimal bile verilmediği için herkes zevk ve sefahetine devam ediyordu. Her türlü içkili eğlence ve fuhuş işleniyordu. Hattâ gemi orkestrası, son dakikaya, su, çalgıcıların dizlerine gelinceye kadar çalmaya devam etmişti.

  Kendisinin günün birinde mutlaka denizde öleceğine inanan orkestra şefine arkadaşlarından biri; “Gemi batacak olsa, sen de gemide bulunsan ne yaparsın” diye sordu. Şef; “Derhal adamlarımı toplayıp çalgı çaldırırım.” diye cevap verdi. “Peki hangi havaları çaldırırsın?” sorusuna karşı ise; “O zaman en sevdiğim havalardan birini “Ben sana her zamandan daha yakınım Yâ Rabbi” havasını çaldırırım” diye cevap verdi. Titanic’in ihtiyar orkestra şefi bu kazada dediğini yaptı. Vücûdunun yarısı suya batıncaya kadar; “Ben sana her zamandan daha yakınım Yâ Rabbî” havasını çaldıra çaldıra sulara gömüldü.

  Titanic Fâciası üzerine 1913’te Londra’da ilk Uluslararası Deniz Güvenliği Konferansı toplandı. Konferansın sonunda her gemide yolcuların tümüne yetecek sayıda tahliye sandalının bulundurulması, yolculuk sırasında sandalların her an kullanılabilir durumda hazır bulundurulması ve gemilerin radyo mesajlarını tâkip etmeyi 24 saat sürdürmeleri mecburiyeti getirildi. Ayrıca gemilerin Atlas Okyanusunun kuzey kesimindeki buz dağları konusunda uyarılması için Uluslararası Buzdağı Devriyesi kuruldu. Titanic’in enkazı 1 Eylül 1985’te Okyanus’un 3950 m derinliğinde bulundu.
  🙂

 6. ilayda
  15 Ocak 2013, 19:25

  ve daha da çok bilgiler yazacagım

 7. ilayda
  15 Ocak 2013, 19:27

  Titanik ne zaman battı? Titanik, 14 Nisan 1912 yılında, akşam saat 23.30’da ve ilk seferinde battı.

  Nereye gidiyordu? Gemi, İngiltere, Southampton limanından yola çıkmıştı ve New York’a gidiyordu.

  Neden battı? Ana sebebi bir buz dağına çarpmasıydı, batması yaklaşık 3 saat sürdü, 15 Nisan 1912’de, saat 02.45 sularında gemi tamamen buzlu sulara gömülmüştü.

  Nerede battı? Titanik Atlas Okyanusunda battı.

  Titanik ismi ne demek? Titan, Yunan mitolojisinde dünyayı yöneten büyük tanrılara denirdi. (İngilizce okunuşu: ‘taytanik’.)

  Titanik nasıl bir gemiydi? 268 metre uzunlukta, 4 bacalı, 11 katlı, 46.000 ton ağırlığında, içinde yüzme havuzları, Türk hamamı, dans salonları olan, çok lüks bir gemiydi. En büyük özelliği ise ‘ASLA BATMAZ’ bir gemi olarak düşünülmesiydi. Hatta ‘Tanrı bile batıramaz’ diyenler olmuştu.

  Kazadan kaç kişi sağ kurtuldu? Sadece 705 kişi sağ kurtuldu. 1.517 kişi öldü. Yeterince can yeleği vardı bu yüzden ölenlerin çoğu boğularak değil, -2 derecedeki su yüzünden/hipotermiden öldüler.
  324 1. sınıf kamara yolcusundan 201′ i kurtuldu
  277 2. sınıf kamara yolcusundan 118’i kurtuldu
  708 3. sınıf kamara yolcusundan 181’i kurtuldu
  885 mürettebatın 212’si kurtuldu
  13 postacı ve müzisyenden hiç kimse kurtulamadı.

  Titanik kazazedelerinden halen hayatta olan son kişi: Titanik faciası sırasında, 2 aylık olan Millvina Dean, şu anda halen sağ ve 96 yaşında, İngiltere’de yaşıyor.

  🙂

 8. Nuh
  22 Kasım 2013, 01:49

  Titanik doğru malzeme seçilmemesinden battı. Buna da değinmek lazım soğuk sularda kullanılan demşr soğunda etkisi ile kağıt gibi parçalandı.

 9. 13 Kasım 2014, 15:39

  cenabı hakkı bilmezsen böyle öğrenirsin batmaz denilen gemiyle böyle helak olursun dinsiz kefirler…

 10. bedran
  14 Kasım 2014, 14:42

  Buz Dağı Suçlu Olarak Görünüyor.Ancak mürettebatıyla birlikte kaptana bilgilendirlmişti ama kaptan buna rağmen tam yon ileri dedi gelen raporda buz dağı var dediler ama kaptan buna uymadı uysaydı belki tam zmanında kıl payı buz dağına vurmadan gecicekti. ama ben KAPTANI suclu buluyom gelen raporda uysaydı belki TİTANİC hala var olacaktı…

  bedran dolancay 14.11.2014

 11. 15 Kasım 2014, 17:27

  Tebrik ederim Niyazi ve İlayda güzel araştırma

 12. 20 Ocak 2015, 11:39

  titanic için ben batmadı da diyemem ama BEDRAN arkadaşımıza şunu demek istiyorum kaptan suçlu değil
  1gemiyi o mu inşa ettirdi hayır
  2bir kere uyarılar hiçbir zaman kaptan köşküne ulaşmadı değil mi
  3gözcüler dürbünlerini çekmeceye veya her nereyeyse koydular ve buzdağını son anda gördüler
  4malzemeler iyi değildi ve biliyorsunuz white star line yani beyaz yıldız şirketi tanınıp bilinen bir şirket değildi
  5emiri kaptan murdoch verdi tornistanı yani ama ben tamamıyla onu suçlu bulmuyorum
  6bu batıştan olacak filikalar 65 kişilikti ama 28 veya12 kişilik dolduruldu burda mürettebat suçlu değil ben o telaştan ancak 8 kişi doldurturdum
  bunu bir düşünün ve suçluyu bulun
  TİTANİC DE OLYMPİC DE BATMAMIŞ OLSUN LÜTFEN
  MY HEART WİLL GO ON U DİNLEYİN DERİM
  SEVGİLERİMLE
  DAHA FAZLA ARAŞTIRMA Y A P A C A Ğ I M
  TİTANİC MÜZESİNE GİDEBİLENLER GİTSİN DERİM
  ÇÖZECEĞİM SENİ TİTANİC

  • Efe nevruz
   07 Temmuz 2015, 20:03

   Eger geminin ucuyla buz dağı çarpışsaydi bi ihtimal daha az hasar alirdi,yan tarafindan daha sağlamdır ucu

 13. 26 Nisan 2015, 19:23

  Titanik ne zaman battı? Titanik, 14 Nisan 1912 yılında, akşam saat 23.30’da ve ilk seferinde battı.
  Nereye gidiyordu? Gemi, İngiltere, Southampton limanından yola çıkmıştı ve New York’a gidiyordu.
  Neden battı? Ana sebebi bir buz dağına çarpmasıydı, batması yaklaşık 3 saat sürdü, 15 Nisan 1912’de, saat 02.45 sularında gemi tamamen buzlu sulara gömülmüştü.
  Nerede battı? Titanik Atlas Okyanusunda battı.
  Titanik ismi ne demek? Titan, Yunan mitolojisinde dünyayı yöneten büyük tanrılara denirdi. (İngilizce okunuşu: ‘taytanik’.)
  Titanik nasıl bir gemiydi? 268 metre uzunlukta, 4 bacalı, 11 katlı, 46.000 ton ağırlığında, içinde yüzme havuzları, Türk hamamı, dans salonları olan, çok lüks bir gemiydi. En büyük özelliği ise ‘ASLA BATMAZ’ bir gemi olarak düşünülmesiydi. Hatta ‘Tanrı bile batıramaz’ diyenler olmuştu.
  Kazadan kaç kişi sağ kurtuldu? Sadece 705 kişi sağ kurtuldu. 1.517 kişi öldü. Yeterince can yeleği vardı bu yüzden ölenlerin çoğu boğularak değil, -2 derecedeki su yüzünden/hipotermiden öldüler.
  324 1. sınıf kamara yolcusundan 201′ i kurtuldu
  277 2. sınıf kamara yolcusundan 118’i kurtuldu
  708 3. sınıf kamara yolcusundan 181’i kurtuldu
  885 mürettebatın 212’si kurtuldu
  13 postacı ve müzisyenden hiç kimse kurtulamadı.
  Titanik kazazedelerinden halen hayatta olan son kişi: Titanik faciası sırasında, 2 aylık olan Millvina Dean, şu anda halen sağ ve 96 yaşında, İngiltere’de yaşıyor.
  Devrinin en büyük ve lüks yolcu gemisi olanTitanic’in, uzunluğu 271 m, genişliği 28 m, derinliği 29 metre, deplasmanı 60.000 tondu. Çift tabanlı tekne gövdesi 16 su geçirmez bölmeden meydana gelmişti. İçi son derece süslü olan geminin her tarafı pırıl pırıldı. Bir seferde 500 kişi alan yemek salonundan başka kabul salonları, sigara ve kahve salonları, okuma salonları, geniş karyolalı yatak odaları, asansörleri, banyoları, alaturka hamamlarına kadar her şeyi vardı. Kısacası gemi her türlü lüks ve sefâhetin işlenmesine müsaitti. Ayrıca gerek gemiyi inşâ ve idâre eden teknik kadrolar, gerekse içinde yolculuk yapan kimseler, böyle bir geminin batacağına ihtimal bile vermiyorlardı. Bu gemide yolculuk yapamayanlar ise kendilerini bahtsız sayıyorlardı.
  Günlerce yapılan hazırlıklardan sonra, aralarında pek çok tanınmış şahsiyetin de bulunduğu 2340 yolcusu olan Titanic, 10 Nisan 1912 tarihinde İngiltere’nin Southamton limanından ABD’nin Newyork şehrine gitmek üzere ilk seferine çıktı. Titanic Atlas Okyanusunda süratle ilerlediği sırada civarda bulunan gemiler telsizle tehlike teşkil edecek buzdağları gördüklerini haber verdiler. Ancak Titanic personeli bu uyarıya aldırış bile etmediler. 14-15 Nisan 1912 gecesi 22 deniz mili hızla ilerlediği sırada, KuzeyAmerika’nın doğusundaki Newfoundlan Adasının 640 km açığında, 15 km boyunda ve 60 m genişliğindeki bir buz dağına çarptı. Çarpma neticesinde su geçirmez bölmelerden beş tânesi hasar gördü. Gemi 15 Nisan sabahı 02.20 sıralarında battı. Çevrede bulunan gemiler kazadan bir müddet sonra olay yerine gelebildiler. Yardımlar neticesinde ölü sayısının artması önlendiyse de 2340 yolcunun 1500’den fazlası öldü.
  Fâciada dikkati çeken husus çarpışmayla geminin batması arasında geçen dört saat zarfında, batmak üzere olan geminin içinde telaştan eser görülmemesiydi. Geminin büyüklüğü ve sağlamlığı sebebiyle batmasına ihtimal bile verilmediği için herkes zevk ve sefahetine devam ediyordu. Her türlü içkili eğlence ve fuhuş işleniyordu. Hattâ gemi orkestrası, son dakikaya, su, çalgıcıların dizlerine gelinceye kadar çalmaya devam etmişti.
  Kendisinin günün birinde mutlaka denizde öleceğine inanan orkestra şefine arkadaşlarından biri; “Gemi batacak olsa, sen de gemide bulunsan ne yaparsın” diye sordu. Şef; “Derhal adamlarımı toplayıp çalgı çaldırırım.” diye cevap verdi. “Peki hangi havaları çaldırırsın?” sorusuna karşı ise; “O zaman en sevdiğim havalardan birini “Ben sana her zamandan daha yakınım Yâ Rabbi” havasını çaldırırım” diye cevap verdi. Titanic’in ihtiyar orkestra şefi bu kazada dediğini yaptı. Vücûdunun yarısı suya batıncaya kadar; “Ben sana her zamandan daha yakınım Yâ Rabbî” havasını çaldıra çaldıra sulara gömüldü.
  Titanic Fâciası üzerine 1913’te Londra’da ilk Uluslararası Deniz Güvenliği Konferansı toplandı. Konferansın sonunda her gemide yolcuların tümüne yetecek sayıda tahliye sandalının bulundurulması, yolculuk sırasında sandalların her an kullanılabilir durumda hazır bulundurulması ve gemilerin radyo mesajlarını tâkip etmeyi 24 saat sürdürmeleri mecburiyeti getirildi. Ayrıca gemilerin Atlas Okyanusunun kuzey kesimindeki buz dağları konusunda uyarılması için Uluslararası Buzdağı Devriyesi kuruldu. Titanic’in enkazı 1 Eylül 1985’te Okyanus’un 3950 m derinliğinde bulundu. 🙂

 14. ezgi
  14 Nisan 2016, 20:05

  12 nisan da yola cıktı diye biliorum

 15. 28 Ocak 2017, 20:51

  Titanic zamanın en büyük ve en çok yolcu taşıyabilen gemisiydi.New Yorka gitmek amacıyla okyanuslara açıldı fakat bir sorun vardı.Bu sorun geminin düzgün eşyalarla donatılmamasıydı 12 Nisan 1912 de yollara açıldı.Bu tarihten 3 gece sonra gemi tam 11 : 30 büyük bir tıkırtıya uğradı.Gemideki 3. sınıf yolcuları çıkmakta zorlandılar.Çünkü 3. sınıf yolcuları ve 1. sınıf yolcuları arasına giden kapılar kapalıydı.İlk öncelikle gemi su alıyordu. İlk 3. Sınıf yolcuları öldü. Kurtulsalar bile sayıları 7 de sınırlı kalmıştı. O zamana göre 3.sınıf tapuları 175 dolar karşılığında idi.Gemi gece yarısından sonra büyük bir patlama ile 2 ye ayrıldı.Gemi kaptanı Edward dedi ki : Artık filikalar hazırlansın ! yoksa bir çok can kaybına neden olacak dedi. Filikalar kadın ve çocukları alıyordu ilk öncelikle.1. Sınıf yolcuları avantajlıydı . Gemi 2 ye ayrıldıktan sonra 1 kısmı suya doğru dik bir yamaç ile okyanusun derinliklerine gömüldü.Kimi zekiler de havalandırma borularına kaçtılar. Öbür kısmı ise suya dik bir pozisyon da durmuştu yaklaşık 2 saat 40 dakika geminin o son kalan kısmını ayakta tuttular.Fakat tuhaf olan şey su gemi nasıl orda 2 saat 40 dakika kaldı ve oradaki görevlilerin yüksek rütbelisi yada düşük rütbelisi gemiyi terk etmedi.Gemide neden şarkı çalındı. Kilise müziği çalınması insanların zoruna gidiyordu ve korkuyorlardı.
  1. Gemide neden kilise müziği çaldılar
  Yanıt:Yolcuların sakinleşmesi için kilise müziği çaldıkları söyleniliyor.Fakat bu gizem doğrumu bilemeyiz.
  2. 2 saat 40 dakika nasıl okyanusun üstünde üst bir biçimde durdu
  Yanıt:Gemideki çalışanlar sayesinde Yardımcı Kaptan olsun Kaptan olsun bunlar sayesinde
  3.Neden kimse gemiyi terk etmedi
  Yanıt:İnsanları sakinleştirmek istediler. Kilise müziği çalanlar olsun kaptanlar olsun mesela.
  Gemi 2 saat 40 dakikadan sonra okyanusların derinliklerine daldı. Bu dünyanın en büyük deniz facialarından ilk 1 e girmiş olabilir.Bilmiyorum Poseidon gemisinin de Poseidon tanrısının suları batırdı söyleniyor.Ama saçma Allahtan başka tanrı olamaz.Titanicin enkazı arama çalışmaları da aranıyordu.Bu arada titanicten kurtulan Dr.Besim Paşa vardı .Aslında tren ile yolculuk yapıcaktı.Fakat otel görevlisi Dr.Besim Paşayı uyandırmayı unuttuğu için Titanici seçmek zorunda kaldı.Her neyse Titanicin enkazı 1 Eylül 1985te saat 12:09 da bulunmuştur. Ve 3950 m derinliklerde bulunmuştur.Fakat sadece 1 kısmı bulanabildi.2 . Kısmını da 1987 yıllarında buldular deniliyor.Titanic şuanda yeni yolculuğunu 2018 in Eylül aylarında yapılacağı söyleniyor.1.sınıf yolcu biletleri 1 – 2 Milyon arası olucakmış.Gene türk hamamı ve o zamanın 1912 yılının elbiseleri olucakmış.Personel fazladan alınıcakmış. Gemi büyüklüğünü 300 metreye yakın yapmayı planlıyorlarmış.Kütlesi de 100.000 olması bekle niliyormuş.Bu geminin 3. sınıf yolcu bileti bile 100.000 ile 500.000 arasıdır.Bu sefer olanaklar daha iyi olduğu için gemi kolay kolay batmaz.Titanici batıran buz dağı 100.000 yaşında çıktı.
  Titanice İNGİLİZCE karşılığı Batmaz denilmesi mürebbatı çok kuvvetliği olduğu içindi ama malesef bu gevurların sözüne hiç bir zaman inanmıyıcağız.Tanrı bile batıramaz diyorlardı.Ama tersi oldu battı. Titanicten kurtulanlar ise 700 de sınırlı kaldı.1400 İNSANIN öldüğü tahmin ediliyor.Hatta internette bile resimleri var ayak resmi felan var. Gemiyi bir virusun bulaşarak yok ediceği ve kumun içine sokacağı biliniyor bilim adamı tavsiyesi bu. Emeğe saygı yazdım bi iyi karşılarsınız arkadaşlar.

 16. 28 Ocak 2017, 21:02

  Evet şimdi araştırdım.Batan gemi asla ve asla Titanic olamaz arkadaşşlar bunu söylemek isterim.RMS olympic de olabilir.Sadece filmin orada Titanic yazıyor dikkat çekmek amaçlı titanicte batmış olabilir ama o atlas okyanusundaki RMS OLYMPİC tir araştırabilirsiniz RMS OLMYPİC diye yazın titanicten farkı yok aslında gayet o dıyebiliriz.O titanici yapan şirket hala saklıyordur.Benim teorilerim bu arkadaşlar.Ama yanlışım varsa da çok özür dilerim size

 17. 28 Ocak 2017, 21:04

  Dediğim yorum kesinlikte doğru gerçek titanicte Amerikan bayrağı var o batan gemideki Amerikan bayrağı deil arkadaşlar.Lütfen biraz daha dikkatli bakınız oraya. Bu gizemi çözeceğim.

 18. 29 Ocak 2017, 15:34

  Arkadaşlar Titanic gemisinin enkazı 1985 yılında bulundu.Fakat batan geminin üretici şirketi en ön kısmına batmaz yazmıştılar.Fakat Titanicin arka kısmında ise RMS Olmypic yazıyor.Arkadaşlar işte en önemli detaylardan birisi budur.Dikkatinizi vermeniz gerekiyor.Eğer bu gizem çözülseydi o şirket kapatılırdı.Geminin ismi Batmaz değil lakabı Batmazdır.Benim teorilerim bu arkadaşlar lütfen inanın. Bencede Titanic yani Batmaz da battı ama bu hikayeleri ile bildiğimiz gemi Titanic değil bakın biraz daha 1 önceki yorumum dada bayrak farkı olduğunu söylemiştim.Titanicle RMS OLYMPİCİN farkı yok.Aslında bu 2 gemi de battı Britannic de Titanicin kader ortağıydı.Bu benim açıklamam.

  Şimdi gerçek konuya geçelim.Arkadaşlar suan da titanicten kurtulanlar ile röportaj devam ediyor.Fakat çoğu kisi yaş sınırından öldü.Her neyse yaptığımız bazı röportajlar var elbette.1 tanesi şu yaşlı bir kadın anlatıyor.Titanic Batmaz denilen gemi batıyordu.Ve havaği fişekleri patlattılar.Oradaki gemi bizi karanlık sulara bıraktı.Cümlesini hepimiz biliyoruzdur.Oradaki gemi karanlık sulara bıraktı derken aslında oradan Titanicten bahsediliyor.RMS OLYMPİCtir batan arkadaşlar o havaği fişek atıp da yardım beklenilen gemi Titanictir.Benim bu teorilerim bunlar ben böyle olduğunu da düşünüyorum.Titanic faciasının olmadığını RMS OLYMPİC faciasının olduğunu %28 karar veriyor ve bende bunlardan biriyim.Bence böyledir. Çünkü her zaman söylerim bayraklar farklı . Karanlık sulara bırakılan gemi RMS OLYMPIC bırakan gemi ise Titanictir.Arkadaşlar bu gizem böyle bir şey.Herkese kolay gelsin iyi günler . İyi Tatiller !

 19. 08 Nisan 2017, 18:46

  Merhaba arkadaşlar.Tolga arkadaşımızın söylediyi gibi bayraklar farklıdır.Ben araştırma yaptım bu bayrak eski İngiltere bayrağı.Amma bunu bu fototraflarla diyil ayrı fotoraflardan anladım.Söylentilerde duyuyoruz ki bu Amerikan bayrağı amma diyil!!! Görüşürüz arkadaşlar…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: