Başlangıç > Diğer > Bu Dünyanın Dışında Bir Yer: Sokotra (Socotra) Adası

Bu Dünyanın Dışında Bir Yer: Sokotra (Socotra) Adası

 Yemen-de bulunan Socotra Adası farklı bitki örtüsüyle sizi gariplikler diyarına davet ediyor.

Yemen’de bulunan Socotra Adası farklı bitki örtüsüyle sizi gariplikler diyarına davet ediyor.

Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri.

 Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri.

Hint okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 kilometre mesafedeki Somali. Ancak iki yer arasında en ufak bir benzerlik yok.

Adaların sembolik bitkisi ise şemsiye görünümündeki “ejderin kanı ağacı”. Ağacın kırmızı özsuyu eski çağlardan bu yana boya maddesi olarak kullanılıyor. Birçok izole ada sisteminde olduğu gibi, yarasalar Socotra’nın da vazgeçilmez canlılarından.

 Hint okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 kilometre mesafedeki Somali. Ancak iki yer arasında en ufak bir benzerlik yok.

Adaların sembolik bitkisi ise şemsiye görünümündeki "ejderin kanı ağacı". Ağacın kırmızı özsuyu eski çağlardan bu yana boya maddesi olarak kullanılıyor. Birçok izole ada sisteminde olduğu gibi, yarasalar Socotra-nın da vazgeçilmez canlılarından.

Socotra’daki insanların neredeyse hepsi ana adadaki Hadiboh şehrinde ikamet ediyor.

Socotra-daki insanların neredeyse hepsi ana adadaki Hadiboh şehrinde ikamet ediyor.

 Adı Sanskrit dilinde mutluluk adası anlamına gelen ada tam da adının çağrıştırdığı gibi çok sakin bir yer. 2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40 bin kişi yaşıyor

Adı Sanskrit dilinde mutluluk adası anlamına gelen ada tam da adının çağrıştırdığı gibi çok sakin bir yer. 2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40 bin kişi yaşıyor. 1967’de Mahra Sultanlığı kaldırıldıktan sonra Socotra, Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti’ne bağlanmış. Her yıl turist akınına uğruyor.

1967-de Mahra Sultanlığı kaldırıldıktan sonra Socotra, Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti-ne bağlanmış. Her yıl turist akınına uğruyor.

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

Yeryüzünün gizemli adası

http://www.milliyet.com.tr

_______________ o00 ______________

tr.wikipedia.org’ da Sokotra Maddesi:

Sokotra

Sokotra (Arapça سقطرى 😉 dört adadan ve Arap Yarımadası’nın 350 km kadar güneyinde Hint Okyanusu’ndaki adacıklardan oluşur. Yemen’deki Adan Valiliği’nin bir parçasıdır.

Sokotra Dünya’nın kıtasal kökenli bölgeleri içerisinde en izole durumdaki yerlerinden bir tanesidir (ör. volkanik kökenliler değil). Takımadalar büyük ihtimalle Afrika’dan fay kırılması ile Orta Pliyosen devrinde ayrılmıştır, aynı çatlak olayı kuzeybatısındaki Aden Körfezi’nin açılmasını sağlamıştır.

Takımada ana ada Sokotra (3625 km² veya 1400 mi²) ve “Erkek Kardeşler” olarak bilinen üç küçük adadan; Abd Al Kuri, Samha, Darsa — ve diğer insan yaşamayan kaya çıkıntılarından oluşur.

Ana ada üç coğrafi araziye sahiptir: dar sahil düzlüğü, karstik mağaraların içine işlemiş bir kireçtaşı yaylası ve Haghier Dağları. Dağlar 1525 metre (5000 fit) yüksekliğindedir.

İklim genellikle tropikal çöl iklimidir; az, mevsimsel (kış) ve iç yüksek kısımlarda daha çok olmak üzere yağmur yağışı olur. Muson sezonu sert rüzgarlar ve yüksek denizleri getirir.

Bitki örtüsü ve fauna

Sokotra takımadasının uzun coğrafi izolasyonu, şiddetli sıcağı ve kuraklığı birleşerek benzersiz ve harikulade endemik bitki örtüsünü yaratmıştır. Araştırmalar Sokotra’da bulunan 800 veya daha fazla bitki türünün üçte birinden daha fazlasının Sokotra dışında bulunmadığını göstermiştir. Takımada biyoçeşitlilik ve muhtemel ekoturizm merkezi olması açısından evsensel öneme sahiptir.

Sokotra’nın en göze çarpan bitkilerinden bir tanesi, garip görünüşlü ve şemsiye şekilli bir ağaç olan ejderin kanı ağacıdır (Dracaena cinnabari). Kırmızı özsuyu eskilerin ejderin kanı olarak adlandırdığı, ilaç ve boya olarak kullandıkları bir maddedir. Diğer sıradışı bitki ise Dorstenia gigasbitkisidir.

Ada grubu ayrıca zengin bir kuş faunasına sahiptir, bunların içinde birkaç endemik kuş türü bulunmaktadır, Sokotra Sığırcığı Onychognathus frater, Sokotra Güneşkuşu Chalcomitra balfouri, Sokotra Serçesi Passer insularis ve Sokotra Altın-kanatlı İspinozu Rhynchostruthus socotranus.

Birçok izole ada sisteminde olduğu gibi, yarasalar Sokotra’nın tek yerli memelileridir. Tersine, Sokotra çevresinde deniz biyoçeşitliliği zengindir, çok yaygın biyoçeşitliliğe sahip bölgelerden türemiş türlerin karışımından oluşur: batı Hint Okyanusu, Kızıl Deniz, Arabistan, Doğu Afrika ve geniş Hint-Pasifik.

İnsanlar ve ekonomi

Sokotra’daki insanların neredeyse hepsi ana adada yaşamaktadır. En önemli şehir Hadiboh’dur (2004 tahmini nüfusu 43.000). Abd Al Kuri’nin ve Samha’nın birkaç yüz kişiden oluşan nüfusu vardır, Darsa’da ise insan yaşamamaktadır.

Geleneksel olarak, takımada Muson rüzgarları nedeniyle Haziran ile Eylül ayları arasından ulaşılmazdır. Temmuz 1999’da yeni bir hava alanı açılmıştır. Çoğu Sokotralı hâlâ elektriksiz, akan su olmadan veya asfaltsız yollar ile yaşamaktadır.

Sokotra’da sadece Semitik Sokotri dili konuşulur, dil Mehri dili gibi Arap anakarasında konuşulan diğer Modern Güney Arabistan dilleri ile ilişkilidir.

Adanın başlıca ürünleri, hurma, hint hayvansal yağı, tütün ve balıktır. Ayrıca, sığır ve keçi yetiştirilmektedir.

1990’ların sonunda Birleşmiş Milletler Geliştirme Programı Sokotra adasını yakından incelemek için başlatılmıştır.

Tarih

Sokotra M.S. 1. yüzyıl Yunan gemici yardımcısı Eritre Denizi’nin Periplus’una ait notlarda Dioskouridou (“Dioscurides’in”) olarak geçmektedir. Periplus ait notların çevirisinde, G.W.B. HuntingfordSokotra isminin kökeninin Yunanca olmadığını fakat Sanskritçe dvipa sukhadhara (“mutluluk adası”) kelimesinden türediğine dikkat çekmektedir.

Yerel bir geleneğe göre, adanın yerlileri Thomas tarafından M.S. 52’de Hristiyanlığa çevrilmişlerdir. 10. yüzyıl Arap coğrafyacısı Abu Mohammed Al-Hassan Al-Hamdani kendi zamanında ada sakinlerinin çoğunun Hristiyan olduğunu belirtmiştir. 1507’de Portekiz adadaki Hristiyanları Arap İslami yönetimden kurtararak özgürleştirme nedenini göstererek işgalci kuvveti başkent Suk’a yerleştirmiştir. Ancak bekledikleri kadar hoş karşılanmamışlardır ve dört yıl sonra adayı terk etmişlerdir.

Adalar 1511’de Mahra sultanlarının kontrolüne geçmiştir. 1700’lerin sonunda Sokotra kısa bir süre için Avusturya İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Daha sorna 1886’de Kiş ve Sokotra Mahra Eyaleti’nin geri kalanıyla beraber Britanya hamiliğine girmiştir. Britanyalılar için önemli stratejik bir yerdi. P&O gemisi 1897’de ‘Aden’ Sokotra yakınındaki bir kayalığa çarptıktan sonra batmıştır ve 78 kişi ölmüştür.

1967’de Mahra sultanlığı kaldırılmıştır. Bağımsızlığının ardından, Sokotra Güney Yemen Halk Cumhuriyeti’nin (daha sonra Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti olmuştur) bir parçası olmuştur. Bugün şu an Yemen olarak bilinen yerin içindedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sokotra

_______________ o00 ______________

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/10/evren-ve-insan-gif24.gif?w=600

Reklamlar
Kategoriler:Diğer
 1. Alparslan
  21 Kasım 2011, 13:19

  Bu adadaki ağaçlara benzer ağaçlar Madagaskar adasında da var Bakınız:

 2. 22 Kasım 2011, 00:00

  bu mantar gibi olanalr hariç ağaçları iğrenç duruyor korku filimlerinden çıkmış gibi

 3. 13 Aralık 2011, 13:19

  Check the latest news on UFO IN INDIA
  ufo in india

 4. melik
  01 Şubat 2012, 00:03

  Burada çok güzel korku filmi çekilebilir. 🙂 Beğendim burayı..

 5. 30 Mart 2012, 06:09

  korku değil süper bir masal adası bence insanların korkmuş olması güzel ama orayı bozamazlar korkulan şeyden uzak duruluyor orda yaşamak isterim samimi söylüyorum

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: