Başlangıç > Bilinmeyen, Destanlar Efsaneler Mitler > Tarihten Bugüne Vampir Söylenceleri

Tarihten Bugüne Vampir Söylenceleri

https://i1.wp.com/tonic-art.com/gallery/eow/112_dracula_castle/wip3.jpg

Söylenceler ne zaman başladı? Diğer bir çok efsane gibi başlangıç tarihi tam olarak bilinmiyor ama vampir hikayesinin kanıtı Mezopotamya’daki Tigris (Dicle) ve Euphrates (Fırat) nehirlerinin yakınındaki Kildani’de, kil yada taş tabletlerin üzerine yazılmış Asur yazıtlarında bulunmuş olabilir. Kildaniler diyarına, İncil’de geçen Abraham’ın asıl evi olan “Ur of the Chaldeans” da denir.
“Lilith”, İbranilerin kutsal kitabında geçen muhtemel vampirlerden biridir ve kitapta tasvir edilmiştir. İsaiah’ın kitabında geçiyor olsa bile Lilith’in kökleri daha çok Babillilerin “demonolojisine” benzer.

Lilith geceleri bir baykuş görüntüsüne bürünerek dolaşan bir canavardı. Avlanmak için yeni doğmuş çocukları ve hamile kadınları arardı. Lilith, geleneğe uygun olarak Adem’in, “Adem ve Havva” olmadan önceki karısıydı, ama daha sonra şeytanın tarafına geçti çünkü Adem’e itaat etmeyi reddetti. Bir takım olağandışı tutkuları vardı ve doğal olarak kötünün gözüyle bakıyordu.Ve sonuç olarak Adem ‘in ve Havva’nın çocuklarına (yani tüm insan soyundan olanlara) saldıran bir vampire dönüştü.

http://lilithsayfasi.files.wordpress.com/2011/02/lil.jpg

Vampirlerle ilgili söylenceler Akdeniz’deki Mısır, Eski Yunan ve Roma uygarlıkları boyunca süregelmiştir. Eski Yunanlılar, çocuklarını yiyen ve kanlarını içen strigae veya lamiae’ya inanırlardı. Lamia mitolojide Zeus’un aşığı olarak geçer, fakat Zeus’un karısı Hera ona karşı savaşmıştır. Lamia delirmiş ve kendi dölünü öldürmüştür. Daha sonra da geceleri diğer insanların çocuklarını da aynı şekilde öldürmek için avlanmıştır.
Örneğin, Yunanlılar ve Romalılar tarafından bilinen bir hikaye Mennipus adında genç bir adamın düğününden bahseder. Düğünde tanınmış bir filozof olan Tyana’li Apollonius çok güzel olduğu söylenen gelini dikkatlice inceler. Apollonius sonunda gelini vampir olmakla suçlar ve hikayeye göre (daha sonra bu hikaye MS 1. yy’da Philostratus isimli bir akademisyen tarafından anlatılmıştır) gelin “vampirizm”i kabul eder. İddiaya göre Menippus ile evlenmesinin sebebi elinin altında içecek taze kan bulundurmak içinmiş.

Vampir hikayeleri canavarların kiang shi. diye adlandırıldığı eski Çin’de de yer almaktadır. Aynı şekilde eski Hindistan ve Nepal’de de vampirlerin yaşadığı öne sürülmektedir. Mağara duvarlarındaki eski çağlara ait çizimlerde bir takım yaratıkların kan içtiği gösterilmiştir. Nepal’e ait “Ölümün Efendisi” elinde kanla dolu, kafatası şeklinde bir kadeh tutuyor ve kanla dolu bir havuzun önünde duruyor halde betimlenmiştir. Bu duvar resimlerinden bazılarının İ.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanan bir geçmişi olduğuna inanılmaktadır. Rakshaslar, Vedas adı verilen eski kutsal Hindistan yazılarında tarif edilmiştir. Bu yazılarda (tahminen İ.Ö. 1500) Rakshaslar (yokediciler) vampirler gibi betimlenmiştir. Eski Hindistan hakkındaki bilgilere göre bir başka canavar daha vardı. Bir ağaçtan baş aşağı asılmış, yarasaya benzeyen ve kendi kanından yoksun bir canavar. Bu yaratığa ‘Baital’ deniliyordu.
Diğer eski Asyalılar Malezyalılar gibi “Penanggalen” adındaki bir çeşit vampire inanıyorlardı. Bu yaratık insan başına sahipti ama bütün organları dışarıdaydı. Ve diğer insanların, özellikle de küçük kurbanlarının kanını içerek yaşardı.

https://i1.wp.com/innerbeast.yolasite.com/resources/vampire.jpg

Tanınmış vampir yazarı Montague Summers’ın 1928’de yazılmış ve bir klasik olan “Vampir – akrabaları ve Yakınları” nda, İspanyol gezginlerin gelişinden önce vampirlerin Meksika’da yaşamış olabilecekleri söylenir. Ayrıca Arabistan’ın da vampirden haberdar olduğunu yazmıştır. Agul diye hitab edilen “Arap Geceleri Hikayeleri”nde vampir benzeri yaratıklar olduğunu yazmıştır; bu insan eti yiyen bir hortlaktır.

https://i0.wp.com/media.lunch.com/d/d7/453014.jpg

Temeli ruhlara dayalı olan Afrika inançlarında da vampir efsanesine dair işaretler vardır. Caffre kabilesi bir ölünün tekrar geri dönebileceğine ve bir canlının kanıyla yaşayabileceği inancını benimsemiştir.
Bir çok vampir hikayesinin olduğu eski Peru’da, genç birinin kanının içilerek şeytanın müritlerinden biri olunacağına inanılırdı.
Çok eskilere dayanan ölüm korkusu, büyü, hayat veren kan gibi olgular egzotik diyarlardan ve eski çağlardan günümüze kadar gelmiştir.

https://i1.wp.com/www.stonehill.edu/images/gallery/Communities/Learning%20Communities/Into%20the%20Woods%20LC%2009/brantomb_472.jpg

http://www.snhazinem.com

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/10/evren-ve-insan-gif24.gif?w=600


Reklamlar
 1. melami asi
  30 Mayıs 2012, 23:59

  masonlar hala keçi kanı içmektedirler…

 2. 02 Temmuz 2012, 06:18

  Resimleri İncelerseniz.Bugünkü Zamanda Vampir Olduğunu Anlarsınız
  Hadi 1. Resimden Bişey Çıkaramadığınızı Düşünelim
  Gelelim 3. resme Eski Çağdan Kalan Bir gösterge 2. de Öyle
  4. resimde Anladığım Kadarıyla O zamanın insanlarının Bas Belası Olarak Görünen Bi Farklı Canlı var 4. rsimde 2 cesit canlı var biri kuru kafa şeklinde Dieri Vampiri Andıran Resim Yani
  İnsan Ölünce Derisi YOK oLUR geriye sadece kemikleri Kalır bence biraz saçma insan öldükden sonra dünyaya insan türünde bir varlık olarak gelemez Ama Önceden Vampir Olabilir Belkide O resim de Her Canlının Girçeği Mezar Ve girçeği Şekil Ortada..
  Vampirlerin Şeytanla Bir Dostluk İlişkisinin Olduğunu Söyleyebilirim
  Şimdi Şeytan Görünmez Diyeneler Olcak Zaten Vampirler Ben veya siz gibi canlı değil Nede Olsa Doğa Üstü Güçlere Sahipler.EN son resimde İse.1351-1400 Ve ya 1501-1601 Tarihlerinden Kalma Bİ Duvar İşlemesi Olabilir.H.z Adem zamanından Şimdiki Zamana Kadar
  Gizemi Çözülemeyen İnsan 10 bini Geçmiştir Hiç Abartmıorum Bunların Hepsi Merakdır Ve gerçekde Olabilir die düşünüyorum 10 bin az bile yani günümüzde 10 bindir Yani H.z Adem m.ö 0 Tarihi Desek 2012 Deyiz 90 kat Trilyon Veya 90 kent Trilyon İnsanın Gizemi avrdır 😀

 3. kaanözçelik
  24 Ekim 2012, 23:11

  arkadaş varpirlik aslında bir tür hastalıktır ve sadece HAYVAN kanı içilir. Kont dracula var ya hani, işte o da vampir hastasıydı. vampirlikte diş etleri çekilir, köpek dişleri uzar ve kan çekilirdi. hemofili gibi, ama bunda kan gidiyor. Bu yüzden kan ihtiyacını gidermek amcıyla aynı kan grubunda ki hayvanlar avlanırdı. şimdi o hastalığa sahip insanlar çok çok az. sadece ormanda görülme ihtimali var ve gören olmasın diye gece dolaşırlar.

 4. 23 Şubat 2013, 15:57

  Arkadaşlar VC17 Virüsü diye bakarsanız vampirlik zaten buradan gelme bir olay orta çağ zamanlarında insanlara bu virüs bulaşıyor kan içme ihtiyacı duyuyorlar çeşitli evrimler geçiriyolar olay bu.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: