Başlangıç > Bilim, Bilinmeyen > Einstein’ın Beynindeki 3 Önemli Fark

Einstein’ın Beynindeki 3 Önemli Fark

Bilim adamları, 1955’te ölen Einstein’in cesedini yakmışlar, beynini araştırmalar için almışlardı. Yapılan araştırmalarda Einstein’in beyninin 3 önemli farkının olduğu ortaya çıktı.

Elbetteki sizinkinden daha büyük. Fakat farklı bir şekli olduğunu da söyleyebiliriz.

Şüphesiz Albert Einstein’in zekası bütün zamanların en iyilerinden biridir. Bugünlerde bilim adamları, Einstein’in kavramları işlemede sadece eşsiz bir beyin yeteneğine sahip olmadığını aynı zamanda beyninin fiziksel olarak da farklı olduğunu söylüyorlar.

Einstien’in beyin özellikleriyle, benzer yaştaki dört insanın beyin özelliklerini karşılaştıran yeni bir araştırmada yapısal farklılıklar bulundu. Daha önce araştırma yapan bilim adamları, Einstein’in daha fazla beyin hücrelerine sahip olduğunu belirtirken, bu araştırma beyninin diğerlerinden daha büyük olduğunu ortaya çıkardı.

1955’de 76 yaşında ölen bu büyük matematikçi ve fizikçinin beyni, uzun yıllar boyunca araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Einstein’in cesedi yakıldı, sadece beyni bilimsel çalışmalar için korunmuştu.

Diğer araştırmacılar Einstien’in beyninin her bir nöronunda çok sayıda glial ( sinir sistemi destek dokusu) hücrelerinin olduğunu ve bu hücrelerin daha çok enerjiye ihtiyacı olduğunu ve enerji kullandığını bulmuşlardı. Bunun sonucu olarak beyin daha geniş çalışma kapasitesine ulaşır. Glial hücrelerinin vazifesi nöronlar için gerekli destek ve korumayı sağlamaktır.

 

Önceki araştırma, Einstein’in beynindeki nöronların yoğunluğunun daha büyük olduğu ve beyin zarının diğerlerinden daha ince olduğunu göstermişti.

Aynı zamanda Einstein’in, beynin matematik becerisinin olduğu varsayılan bölgede olağandışı bir tarzda oluklar olduğu ve diğer beyinlerden yüzde 15 daha büyük olduğu bulunmuştu. Farklılıkların kombine etkisi, matematiksel alana ait sinir hücreleri arasındaki bağlantıların daha iyi olmasına yol açmış olabilirdi.

Bu hafta yayınlanan en son araştırmaya ABD ve Arjantin’den bilim adamları katıldılar.

Araştırmacılar, “Einstein’in astrositik (merkezi sinir sistemindeki yıldız şekilli glial hücre) çıkıntılarının tabakalar arası terminal kitlelerinin boyutlarının daha büyük ve sayısının daha çok olduğunu” belirtiyorlar.  Bu farklılıkları tam olarak neyin etkilediği tam olarak belli değil. Araştırmacılar, bulduklarının basit bir yaşlanmanın işareti de olabileceğini hatırlatıyorlar.

Bununla birlikte araştırmacılar, Einstien’in beyninin benzersiz olamayabileceğini ve diğer insanlarında benzer beyne sahip olabileceğini, ancak hiçbir zaman aynı derecede kullanamayacaklarını belirtiyorlar:

“Belki de ‘özel’ beyin ve zekaya sahip birey sayısı sanılandan da fazla. Bunlar; sosyo-kültürel şartlar, hastalıklar sebebiyle beynin bu kapasitesinin pasifleşmesi, gebelik döneminde bebeğin risk altında olması, veya çocuğun büyüdüğü ortamın yetersiz olması sebebiyle görülemeyebilir.”

Araştırmacılar, beynin tek başına zeka derecesinin bir göstergesi olarak görülmemesi gerektiğini söylüyorlar. “Yoğun sosyal içerikli beyin ve zekaya sahip türler, örneğin insanlar, çoklu genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak bireyin özel yeteneğinin gelişebileceğini” belirtiyorlar.

Farklılıklar

1 – Önceki araştırmacılara göre, Einstein’in beyin zarı daha ince ve aynı yaştaki birisine kıyasla yüzde 15 daha büyüktü. Aynı zamanda glial olarak adlandırılan sinir doku hücre sayısı, ortalamadan daha fazla bulunmaktaydı.

2 – Einstein’in beyin dokusu daha büyük boyutta ve nodüller ( terminal kitleler) daha fazla sayıdadır. Böyle olması, onun beynini tam olarak nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor. Belki de bu, yaşlanmanın bir belirtisi de olabilir.

3 – Einstein’deki nodül miktarı başka insanlarda da bulunabilir. Hatta, benzer beyne de sahip olabilirler. Ancak, potansiyelleri ortaya çıkarma şansına sahip olamayabilirler.

İndependent on Sunday’daki haberin orjinali
Haber7

Reklamlar
Kategoriler:Bilim, Bilinmeyen
 1. bülent
  12 Temmuz 2011, 14:26

  burası türkiye fikirlerini söylediğinde deli derler yardım etmez dışlarlar n e beyni

  • filiz
   19 Temmuz 2011, 08:48

   kesinlikle katılıyorum

 2. Berna Uyanık
  24 Temmuz 2011, 13:53

  http://answers.google.com/answers/threadview?id=232621
  http://faculty.washington.edu/chudler/ein.html
  Yukardaki haberin linki verilmemiş ve gerçeği yanstmıyor. Verdiğim linklerden görebileceğniz gibi (1996) describing Einstein’s brain was published in 1996. Einstein’s brain weighed only 1,230 grams, which is less than the average adult male brain (about 1,400 grams)) Einstein’in beyni 1230 gr yani bir kadının beyninden bile daha az kütleye sahip. Bu hatayı d-üzeltmekte istekli olmamın nedeni ise ilerde kadınların biyolojik yapılarına yönelik gerçekle ve bilimle ilgisi olmayan saldırıları şimdiden önlemek ve insandan daha akıllı bir fil görmememdir.

  • Levent
   05 Ekim 2011, 13:34

   male = erkek , demektir.
   adult male brain = yetişkin erkek beyni
   bende bu hatayı düzelteyim dedim…

 3. 28 Ağustos 2011, 05:46

  Yorumumdan sonra bana bilim aleminin çok kızacağını biliyorum. Eğer o alemin içinden SIRALI DÜŞÜNEN biri çıkarsa ne ala. Einstein sağ olsaydı ve bu yorumu okusaydı bana yüzde yüz hak verirdi bunu çok iyi biliyorum. Einstein aptalın tekiydi. (Gerçi konu başkaydı, ama “Amma da aptalmışım.” dediği biliniyor.) “Sıralılık” açısından baktığınızda, Einstein bilim konusunda SIRASIZ’dı. Bu sırasızlık nedeniyle YÖNELMEMESİ gereken şeylere yöneldi çünkü nihayet bir İNSANDI kendini tam eğitmemiş. Gereksizler üzerinde çalışarak çok zaman yitirdi. Buna özel ve politik hayatındaki negatif çalkantıları da ilave etmek gerekir. Onun beynindeki değişik değişimleri araştırmakla uğraşacağınıza, nerede sırasızca olan düşünüş tarzını keşfetmeniz daha akıllıca bir uğraşı olurdu. Yerleşmiş bir kavram vardır, hatasız insan olmaz. Doğru olmakla beraber, doğasal yüzdede önemli bir üst derecelere ulaşılabilir, burası kesin. Bilime olağanüstü katkılarda bulunmasının nedeni de bundan başka bir şey değil. Fakat bu katkıların gerçek insanlığa yararı olduğu ileri sürülemez. Einstein de insanlığın bozuşmakta olduğunu çok iyi biliyordu. Eğer bir bilim adamı, “SIRALILIK” ve “DENGE” üzerinde tutarlı analizlere girmiyorsa ve yalnızca Fizik alemiyle uğraşıyorsa bu, sırasızlığın daniskasıdır. Sıralı insan biliminin eksikliği, çağımızdaki gibi insanlığı kısa zamanda yokeder.
  Yanlızca Einstein değil çağdaş bilim ustalarının da zamanında birincil olarak ele alması zorunlu bir faktöre önem vermediler. Bu faktör üzerinde daha sonra da konuşabiliriz çünkü artık bir hayli geç kalındı. Einstein bunları düşünseydi, yine de din engeli onu fena frenleyecekti.
  Keşke “Görecelik”‘ den önce, SIRALILIK ve DENGE bilimi konusunda çözülmüş formüller üretseydi, dünya insanlığı emin olun çok başka olurdu.
  SIRASIZLIK konusunda sizlere burada sayısızlar arasından birini verebilirim; uzayın penceresinden dışarı boş yere savrulan trilyonlar, TEK YAŞAM OLANAĞIMIZ dünyanın kangrenleşmiş yaralarını iyileştirmeye harcanmalıydı. Eğitimlerde EKSİK olan bu iki faktör öğretisi getirecek DENGESİZ dünyanın zamansız sonunu.
  Öktemer Köksal / Yazar-Çizer

 4. melik
  01 Şubat 2012, 00:13

  Bence … ;
  Beyninin büyüklüğü diğer insanların beyninin büyüklüğüyle aynıydı. Sadece o beynini normalden fazla kullanmıştı. İnsan beyni gerçekten çok harika . Einstein gibi beynini kullanmasını bilip yeni bir şeyler ortaya koyanlar da var üzerine düşmeyenler de.

  • Said
   29 Kasım 2016, 13:54

   Pareital lobunda %15lik bir büyüme var geçenlerde bir belgeselde izledim iki bilim adamı beynin fotoğraflarını alıp 3 boyutlu bir slikon çıktı elde ettiler ve bunu gördüler. Youtube da videosu var izlemeni tavsiye ederim. Einstein otistik belirtileri vardı ve buda dikkatini bir işte yogunlaştırabilme yeteneği veriyor Einstein meslektaşlarının aksine basit sorular sordu kendine. Odaya kapanıp günlerce çıkmadığı olurmuş.. Kısaca Einstein birden fazla yeteneğe sahipti ve bunun kombine edilmiş hali Görecelik kanunu bize sundu. E=mc^2

 5. 05 Şubat 2012, 15:32

  Ozaman ortaya su cıkıyor Insaların fizksel olarak cok buyyk dev oldukları zamanda beyınlerının normal ınsanın 2 katı buyuklugunde oldugu zamnlarda ınsanların beynı az calısıyordu cunkı beyın buyudukce fazla enerjı harcar dıyen bılım adamları yanılıyor demekki ne cıkıyor Beyın buyudukce Hucreler fazlalasıyor ve daha cok seyı dusunebiliyor daha fazla enerjı harcıyor .
  Yanı bu gecmıstekı buyuk ınsanların daha az zekaya sahıp oldugunu soleyen bılımadamlarıda yanılıyor beyın buyudukce hucrelerden kaynaklı ınsan zekılesıyor karmasık ıslemlerı kolayca yapabiliyor …

 6. niyo
  02 Temmuz 2012, 16:59

  Aslında Kendimi Bir Einstein Kadar Zeki Görüyorum Ama (burdaki———————–>Katogorilerde Kendimi Einstein Görüyorum)
  Bu kadar Bilgim Olması Merakdan Kaynaklanıyor Bir Çok Araştırmlarım Var.Uzay Hakkında Ve Bir Kızılderili Olarak Uzayı İnceliyorum Gezegenleri Çözmek Çok Zaman İsteyen İşlerdir.
  Herkesin Bir Sorusu Vardır.
  Uzayda Yaşam Varmı?
  Uzayda Yaşam Suanlık yok (Suanlık derken Şimdinin Teknolojisinde Bende Bulamadım)
  Mars’da Su ve su böcekleri Olduğunu Hatırlıyorum (haberde)
  Uzaylı Varmı? Die Çok Sorulan Sorular Oldu Aslında Ama Kesin Bir cevap Vermemiz İçin Araştırma Araştırma Araştırma..

 7. cafer
  27 Mayıs 2014, 10:10

  Abi, kesin olan şu : Einstein zeki değil, tam tersi, “geriye yakın zekalı” idi. Adam ilkokulda öyle uyuşuktu ki, tam geri zekalı görüntüsü vardı. Peki sonra niye iddiası ile dünya gündemine oturdu ? Tarihi iyi bilenler, bunun bir yutturmaca olduğunu bilir. Yahu kardeşim !…Hz.Mevlana bile atomdan bahsetti. Maddenin en küçük yapı taşının atom olduğunu, bunun parçalanması durumunda ortaya muazzam enerji çıkacağını Yüzyılın başında yaşamış olanlar, Müslüman kimyacı Câbir Bin Hayyan’ın (721–815) atom üzerine söylediklerini çalmayıp da ne yaptı ???

 8. nuri
  21 Haziran 2016, 16:05

  Nittiniz ya. Einstein in ozelligi farkli dusunmesi, uzun sure bir konu uzerinde yogunlasabilmesiydi. aptal degildi, ama sag beyin lobu sol beyin lobunu baskiladigi icin biraz anormal bir gelisim seyri yasadi, garipsendi. otistik veya sineztezik yahut disleksi problemi olan dahiler yok mudur? Siradisi dusunebilme, alisilan ulfet peyda eden aksiyom haline gelen kavramlari sorgulama yetenegi vardi. ozel gorelilik ve genel gorelilik teorilerinde bunu gorursunuz.

 9. Simple
  13 Temmuz 2016, 22:17

  Admin şu beyni benzersiz değil kısmını açabilirmisin ben einsteinle aynı beyne sahip olduğumu düşünüyorum.

  • Said
   29 Kasım 2016, 13:55

   Sende mi otistiksin?

 10. 27 Temmuz 2017, 15:29

  Reblogged this on tabletkitabesi.

 1. 16 Haziran 2015, 19:45

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: