Başlangıç > Destanlar Efsaneler Mitler, Diğer > Karındeşen Jack Efsanesi (Jack the Ripper)

Karındeşen Jack Efsanesi (Jack the Ripper)

 

“Tarihe bakıldığında 20.yüzyılı benim başlattığım görülecektir.”

Karındeşen Jack, 1888 yılının ikinci yarısında İngiltere’nin başkenti Londra’nın varoş semti Whitechapel’da faaliyet göstermiş seri katile (veya katillere) verilmiş isim. Katile Jack ismi, Merkezi Haberalma Örgütü’ne katil olduğunu iddia eden bir kişi tarafından gönderilmiş mektuba binaen verilmiştir. Bu mektup cinayetlerin işlendiği dönemde basılarak yayınlanmıştır.

Tamamı hayat kadını olan kurbanlardan beşinin aynı kişi veya kişilerce öldürüldüğü kesinleşmiştir. Ancak Karındeşen Jack’e maledilmiş yaklaşık 20 cinayet vardır. Cinayet dosyası cinayetlerden iki sene sonra kapatılmıştır. Ancak günümüz İngiliz dedektifleri ve bilim adamları, modern teknolojinin de yardımıyla halen cinayetleri aydınlatmaya çalışmaktadırlar. Günümüze kadar ulaşmış tek fiziki kanıt, kurbanlardan birine ait olduğu iddia edilen şaldır.

 

Temsili bir resim

Karındeşen Jack’in yöntemleri vahşiceydi. Kurbanlarını önce boğazlayarak etkisiz hale getiriyor daha sonra da boğazlarını kulaklarına kadar kesiyordu. Ufak tefek değişikliklerle beraber kurbanların tamamına yakınının karnı ve cinsel organları deşilmiş, bazı organları çalınmış, bazen de burun ve/veya kulakları kesilmiş olarak bulunuyordu. Jack kurbanlarını, dizleri karna çekilmiş ve bacakları açık bir şekilde düzenleyerek terkediyordu. İç organların çıkarılması nedeniyle katilin cerrah olabileceği iddiaları ortaya atıldı ancak kanıtlanamadı.

Karındeşen Jack’in kimliğine dair onlarca iddia ortaya atılmıştır ancak hiçbiri kanıtlanamamıştır. Bu şüpheli listesi birçok önemli ve soylu kişiyi de içermektedir. Katil olduğunu iddia eden kişinin Merkezi Haberalma Örgütü’ne gönderdiği mektubu inceleyen uzmanlar mektubun yazarının alt tabakadan, eğitimsiz biri olduğu sonucuna varmışlardır.

Dehşet, 31 Ağustos 1888 de sabahın erken saatlerinde başlamıştır. Sabah 3:45 civarında Londra’nın East End bölgesindeki, ıssız ve loş bir sokakta yürüyen hamal George Cross, muşambaya sarılı bir şeye çarpar, yakından bakınca, bu et yığınının parçalanmış bir kadın vücudu oldugunu anlar. Kadının daha sonra 42 yaşındaki Mary Ann Nicholls adında bir hayat kadını olduğu ortaya çıktı. Gırtlağı kesilip karnı açılmıştı ve cinsel organinda bıçak yaraları vardı.

O zaman kimse farkına varmasa da, Mary Anne Nicholls ün bu korkunç ölümü suç tarihinde tüyler ürpertici bir dönüm noktası teşkil edecekti. Bu cinayet, yalnızca önce Londra’ya sonra da tüm dünyaya etkisi şok dalgaları şeklinde yayılacak bir cinayetler zincirinin ilk halkası değildi. Aynı zamanda çok daha önemli bir şeye işaret etmekteydi: “Seri seks cinayetlerinin modern döneminin başladığına”

Nicholls cinayetinden bir hafta sonra, ilk cinayet mahallinden 800 metre uzaklıkta, pansiyon olarak kullanılan bir binanın arkasında, kötü beslenme ve veremden muzdarip 47 yasında bir hayat kadını olan Annie Chapman in parçalanmış cesedi bulundu. Chapman in kafası neredeyse vücudundan kopmuştu, katil tüm buyun adalelerini kesmişti ve neredeyse omuriliğini de koparmıştı. Ayrıca iç organları da karnından dışarı çıkarılmıştı.

Katilin gerçek kimliği asla bilinemeyecekti. Ancak birkaç hafta sonra Metropoliten Polisi kışkırtıcı bir mektup aldı. Mektup suçlu olduğunu söyleyen şahıs tarafından yazılmış ve takma isimle imzalanmıştı. Bu isin halk tarafından benimsendi. Bu andan itibaren çılgın Whitechapel Kasabı, bu korkunç isimle aranacaktı: Karindesen Jack.

Polisin Karindesen in mektubunu almasından iki gün sonra katil, Elizabeth Stride adında İsveçli bir hayat kadının boğazını kesti. Kurban üzerinde diğer korkunç şeyleri yapamadan, yaklaşan bir arabanın sesiyle isini yârim bırakmak zorunda kaldı. Oradan hızla kaçan Karindesen, Cathrine Eddowes adında, kaldırımda sarhoş bulunduğu için karakola götürülerek ayılana kadar orada tutulan ve henüz salıverilmiş olan 43 yasındaki bir hayat kadınına rastladı. Onu issiz bir meydana götürdü ve orada boğazını kesti. Ardından şeytani bir öfkeye kapılarak kadının yüzünü tamamen parçaladı, vücudunu kuyruk sokumundan göğüs kafesine kadar kesti, bağırsaklarını dışarı çıkarttı ve sol böbreğini alarak uzaklaştı.

Karindesen tarafından gerçekleştirilen son suç ayni zamanda en korkuncuydu. 9 Kasım gecesi, 3 aylık hamile olan 25 yasındaki İrlandalı bir hayat kadınıyla onun odasına gitti. Gecenin ortalarına doğru onu yatakta öldürdü, birkaç saat boyunca keyifle cesedi parçaladı iç organlarını dışarı çıkarttı, burnunu ve göğüslerini kesti, bacaklarının etlerini sıyırdı.

Bu olaydan sonra, Whitechapel cinayetleri birden bire durdu. Karindesen sonsuza kadar ortadan yok oldu, tarihten çıkıp efsaneler alemine karıştı.

O günden beri konu üzerine kafa yoranlar bir kasaptan İngiliz tacının veliahdına kadar bir dolu şüpheli öne sürmüşlerdir. Bu iddiaların çoğu eğlenceli okuma malzemeleri teşkil eder, ancak Karindesen in gerçek kimliği yüz yıldır değişmedi: O, merak uyandıran, muhtemelen hiç çözülemeyecek bir sırdır.

Karindesen Jack in son kurbanı Mary Kelly’nin nasıl bulunduğunu anlatan 1888 tarihli bir gazeteden:

”Boğaz bir bıçakla kesilmiş, kafa vücuttan neredeyse ayrılmıştı. Karin kısmen parçalanarak açılmış ve her iki göğüs de kesilmiş. Burun kesilmiş, alnındaki deri yüzülmüş ve uyluklardan ayaklara kadar etler kemikten sıyrılmış. Bağırsaklar ve vücudun diğer parçaları yoktu, ancak karaciğer vs. bu zavallı kurbanın ayakları arasına yerleştirilişti. Bacaklardan çıkarılan etleri göğüsler ve burun katil tarafından masanın üstüne konmuş ve kadının ellerinden biri midesinin içine sokulmuş.”

Kurbanları:

Kimliği tespit edilebilen kesin kurbanlar:

1. Mary Ann Nicholls (43) , 31 Agustos 1888
2. Annie Chapman (47), 8 Eylül 1888
3. Elizabeth Stride (45), 30 Eylül 1888
4. Catharine Eddowes (46), 30 Eylül 1888
5. Mary Jeanette Kelly (25), 9 Kasim 1888

Kurbanlardan Elizabeth Stride:

Kurbanlardan Mary Jeanette Kelly :

Kurbanlarından Annie Chapman:

Kurbanlarından Catharine Eddowes:

Kurbanlarından Mary Ann Nicholes:

Kesin emin olunamayan kurbanları:

1-Kimliği Belirsiz Kadın-Aralik 1887
2-Annie Millwood-25 Subat 1888
3-Ada Wilson -28 Mart 1888
4-Emma Elizabeth Smith-3 Nisan1888
5-Martha Tabram-7 Agustos 1888
6-Kimliği Belirsiz Kadın-2 Ekim1888
7-Annie Farmer-21 Kasim 1888
8-Rose Mylett-20 Aralik 1888
9-Elizabeth Jackson-25 Haziran 1889
10-Alice McKenzie-17 Temmuz 1889
11-Frances Coles-13 Subat 1891
12-Carrie Brown-24 Nisan 1891

Mary Kelly’nin katledilişinin başka bir fotoğrafı

Reklamlar
 1. Minerva Rinda
  28 Nisan 2012, 09:24

  Kurbanlarının cinsel organlarının kesilip parçalanmış olması, bunları “seks cinayeti” yapmaz. Sonuçta katil kurbanına herhangi bir cinsel hamlede bulunmamış…

 2. mustafa
  08 Haziran 2012, 19:18

  OMG!!!!

 3. DK
  28 Haziran 2013, 02:37

  rica ediom bu jack yasıyosa gelip benide bulsun :DD:D:D:D:D:d

 4. misafir
  13 Ağustos 2013, 12:31

  minerva sonunna kadar tecavüzde bulundu :)) bunların çoğu eksik bilgiler zaten canım. ilk çnce boğazını falan kestiği yok yani ..

 5. Dedektif001
  30 Ocak 2015, 15:29

  Kadınların Hayat kadını Olmaları Karındesen Jackın Belkıde Oncede nYasadağı Pıskolajık Bır Olaya Bağlı Olabılır Kadınların Cınsel Organlarının Kesılmesı e Parçalanması İz Bulunamaması Bukısnı Profesyoneliğini Gösteterir Ama Bıcağı Kullanış Şekli İyi Kesişler Düzgün İse Buda Adamın Önceden Bıçaklı Islerde Olduğunu Belırtır Kasap Vb Ancak Yakalanmamasını Sebebı Silah Kulanmamasıdır Çunku Sılah Ses Çıkartır Buda Baskalarını Etrafa Toplanması Ses Gürültü Olup Yakalanma İhtimalinin Yuksek olması.Parmak Izı Bulunmamışsa Eldıven Kullanıyordur Titiz Olup Yakalanmama İsteğidir Bunca Şeyi Yapan Kişinin Dedğim Gibi Profesyonel Olmasıdır.

 6. Yücel Gemici
  21 Ocak 2017, 16:15

  1-) neden polisler , fahişelerin dolandığı sokaklarda ajan bırakmıyorlar ? veya ajanlar varsa , neden hiç biri cinayetlerin işlendiği ( 4 cinayet : 31 Ağustos 1888 – 30 Eylül 1988 ) bu tarihler arasında en ufak bir şey görmüyor ?

  2-) neden polisler , gece devriyesi yapmıyor ? ( cinayetlerin işlendiği mahaller belli iken )
  bu en azından , katilin veya katilleri caydıramaz mıydı veya bir hata yapmasını sağlayamaz mıydı ?

  3-) jack ripper ve yardımcısı ( bence iş birlikçi biri daha olmalı ) sokak ortasında organları çıkarırken , kimselere yakalanmadan nasıl kısa sürede ortadan kaybolabiliyor ? demek ki bir araba ( at arası ) ile hızlıca olay yerinden uzaklaşıyor olmalılar..?

  4-) kurbanın organlarını düzgünce çıkarabildiğine göre , bunu sadece bir bıçakla yapmış olamaz. demek ki bir ameliyat seti gibi bir teçhizat kullanıyor ? bu da bir çanta taşıyor demek..aynı zamanda kendisi doktor veya bununla ilgili bir eğitim almış olmalı yada akrabalarından biri ( annesi , babası veya diğer ) doktor veya benzer bir meslek sahibi olmalı diye düşünüyorum.

  5-) o ortamda siyasi bir otorite eksikliği ve karışıklık mevcut olmalı ki , olaylar çok ciddi bir biçimde ele alınmıyor ve teknik yetersizlikten ve diğer şartlardan dolayı yeterli delil toplanamıyor olmalı.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: