Başlangıç > Bilim, Bilinmeyen > %100 Beyin Gücü

%100 Beyin Gücü

Bir düşünsenize, insanoğlu tüm islerini tek parmakla yapıyor olsa idi, o zaman 10 parmakla donatılmış olarak doğmazdık. Eğer beyin hücrelerimizin sadece %10’u mutlu, seviyeli bir yaşantı sürdürmeye yetse idi, kafamız tam 10 kati daha fazla hücre ile dolu olmazdı. Aslında, insanoğlu dünyada beyin kapasitesinin % 100’ünü kullanmayan tek varlıktır. İnsanoğlu ayni zamanda, beraber yasadığı diğer canlılar ile sürekli uyumsuzluk halindeki tek varlıktır.
Yunuslar da benzer bir beyin ile donatılmışlardır, ancak onlar beyin kapasitelerinin tümünü kullanarak yaşamlarını akilli, eğlence sever, çevreleri ile uyumlu varlıklar olarak devam ettirmektedirler. İnsanların da daha fazla beyin kapasitesinin kullanımı ile daha mutlu, daha uyumlu bir yasam sürebileceğini söylemek yanlış olmaz. Siz hiç, beyninin % 100’ünü kullanan birisinin suç, savaş, açlık, salgın hastalık, ön yargı ve çevre katliamı ortamlarında olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Başka bir deyişle, bizler de ayni diğer canlılar gibi mükemmel yaratılmışız; ancak, onlar gibi tüm potansiyelimizi kullanamıyoruz. Neden? Belki, bizler diğer canlılar gibi enerji kaynağına nasıl bağlanacağımızı artik bilemiyoruz ya da kendi özgür irademizi kullanma konusu umurumuzda değil. Belki de özgür irade, sadece bedeninin tepkilerine cevap veren % 10 kullanımlı insanlar için çok karmaşık bir ifade.

Bu potansiyelin kullanılmamasının nedeni ne olursa olsun, burada da kullanmazsan kaybedersin gerçeği ortaya çıkmakta ve normal bir insan yanlış kullanım veya kullanıl-mama yüzünden günde 100.000 beyin hücresini kaybetmektedir. Bu potansiyel değerlendirilmedikçe de, kişinin durumu zamanla daha kötüye gitmektedir. Sizce neden Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların oranı dünyanın doğum oranı ile ayni oranda büyümektedir. Peki, çözüm ne?

Gerçekten de beynimizin tam kapasitesini kullanabilir, bu sayede yasam kalitemizi yükseltebilir miyiz? Tabii ki yapabiliriz. Hafıza kaybına uğramak yerine hafıza sihirbazı, en basit problemlerden bunalan kişi yerine yaratıcı bir dahi, mutluluktan uzak, tekdüze yasam tarzı yerine diğer canlılar ile tam ve değişken bir uyum içerisinde olmayı öğrenebiliriz.
Aslında yaşam düşündüğümüzden daha zor. Parasızlık, kötü geçen çocukluk ya da çevremizdeki diğer insanlar, dış etken olarak insanin kişiliğini etkiler. Ama tüm olumsuzluklara rağmen, kötü başlangıç yapıp sonra da istikrarlı, mutlu bir yasam kuran insanlar da vardır. Bu kişiler, kendini yetiştirmenin ve sürekli geliştirmenin faydalarını fark etmiş, öğrenmiş insanlardır. Kişi, kendini tanıma sürecini geliştirdikçe, aslında içinde bulunduğu konumu veya durumu ile ilgili gerçeğin, tamamen kendi bilinçli, içgüdüsel veya tepkisel seçimlerinden kaynaklandığı fark eder.

 

Aklın ve vücudun tam ve doğru kullanımı ile kişinin kendini daha iyi hissetmesi, dolayısı ile ruhsal gelişimi, daha bilinçli bir yasam tarzı seçmesini sağlar.
Birçok insan tekdüze günlük hayata takılmakta, sadece tepkisel davranışlar sergilemekte böylelikle çevresindeki birçok olasılıkları ve seçenekleri görememektedir. %100 beyninizi harekete geçirmek için aşağıdaki beyin jimnastiği testini yedi gün boyunca deneyin ve bu kısa süre içerisinde ne kadar yol aldığınızı görün.

Testteki her bölüm beyninizin baksa bir bölgesini çalıştırmaktadır.

1. Vücudunuzu değişik yeni yöntemler ile sınayın. Normalde hangi elinizi kullanıyorsanız bir günlüğüne saçınızı taramak, dişlerinizi fırçalamak, çayınızı karıştırmak gibi basit işlemlerde elinizi değiştirin. Gözünüzü kapatın ve eşyaları hissederek odanızın içinde dolasın. Sesleri dinleyin, çevredeki kokuları duymaya çalısın. Yere düsen eşyaları ayağınız ile almaya çalısın, kapıyı, buzdolabını ayağınız ile kapatın. Okuduğunuz kitaptan bir sayfayı yan tutarak, bir sayfayı da ters tutarak okumaya çalısın.

2. Normalde sorgulayıp, eleştireceğiniz bir kişi hakkında onu onurlandıracak bir iltifat bulmaya çalısın. Kişi hakkındaki yargınızı sorgulayıp, kendinizi onun yerine koyup durumu tekrar gözden geçirin.

3. Buzdolabınızı açıp, birkaç saniye içindekileri gözden geçirin. Kapatıp içinizden tekrarlayın. Ayni şeyi bir oda içindeki eşyalarda, bir mağaza vitrinindeki kostümlerde, duvarda asili detaylı bir resimde deneyin. Adetleri, büyüklükleri, renkleri hatırlamaya çalısın.

4. Her gün beş dakika kendinizi başka bir insan yerine koyun. Sizin su anda olduğunuz durumda o kişinin neler hissedebileceğini, neler düşünebileceğini hayal edin.

5. Kendinizi moralsiz veya keyifsiz hissettiğinizde, hayatta en çok istediğiniz şeyin ne olduğunu hatırlayıp, başarılı olmanız için ne yapmanız gerektiğini tekrarlayın. Ne zaman negatif bir düşünceye kapılırsanız, kafanızda yarattığımız bu küçük pozitif filmi tekrarlayın.

6. Gün içerisinde her saat başı, birkaç saniye için önceki saat içerisinde ne olduğunu düşünün. Günün sonunda, tüm günün bir değerlendirmesini yapın. Hatırlayamadığınız küçük parçalar sizin gün içerisindeki çok fazla bilinçli olmadığınız dakikaları gösterir.

7. Günlük hayatınıza adaptasyon ve esneklik kazandırmak için her gün farklı bir şey yapın. Alışverişinizi değişik dükkândan yapın. Eve geliş yolunuzu değiştirin. Evde ekmek veya kek pişirin. Farklı bir spor yapın. Kendinizi yeni bir komsuya tanıtın.
Her gün ayni şeylerin yapılması beynin hep ayni bölümlerinin kullanılmasına, diğer bölümlerin körelmesine yol açar. Unutmayın çeşitli, farklı uyarımlar, beyin kapasitesinin kullanımı için en önemli anahtardır. Ayni zamanda sizi yoran, sizi zorlayan, rahatsız eden alışkanlıklarınızı bırakmanızı da kolaylaştırır.
İstediğiniz rüyayı görmeyi veya uyandığınızda gördüğünüz rüyayı hatırlamayı istemez misiniz?

Kaynak

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/10/evren-ve-insan-gif24.gif?w=600

Reklamlar
Kategoriler:Bilim, Bilinmeyen
 1. bertan
  19 Haziran 2011, 19:52

  Bu yüzde yüz beyin konusuda garip kimisi diyor zaten kullanıyoruz bu kapasiteyi

 2. esra
  09 Eylül 2011, 20:44

  Hepsini not aldım ve odama astım mükemmel öğütler herkes uygulamalı

 3. idil
  21 Kasım 2011, 01:39

  1. ve 5. maddeyi bn bilinçsizce ztn yapıyormuşum farkında olmadan 🙂
  ve 3 yasında beri olan biten hereyi hatılarım.tum rüyalarımıda hatrlarım anlatrım bana film gbi rüyamı görülür derler 🙂 etkisi varmış yanı

 4. mahkum
  05 Şubat 2012, 17:18

  şu 5. madde aynı ben 🙂 hep iyimser, hep poliyanna, en ufak bir karamsarlık yok :))
  ne mutlu bana

  • cem3l
   18 Nisan 2012, 23:55

   ama yinede nick ismin mahkum sölediklerinle çelişiyor

 5. miko
  21 Mart 2012, 14:28

  beyin gücünü geliştirmenin tekniklerini çok basit anlamda anlatmışlar. beyin gücünün gelişimi ile insan üstü baska yeteneklerde kazanırsaınız levitasyon, psiball olusturma kasık bukme … vs en basıt anlamda. ama bunlar o kadar basıt değil keza vucut gelıştırme sporu yapan bir insan tam anlamı ole etkılerını yasayabılması ıcın 6 ay kadar beklemek zorundadır. beyınde de aynı seyler gecerlıdır ve en onemlısı teknıklerı bılmektır ılk baslama asamasıda kullandığınızın aksı elınızle yazı yazmak. yoksa herkes %100 kullanırdı degılmı

 6. m1k4t0
  27 Mart 2012, 14:39

  ben beyin gücümü kullanarak rüya değil hayal görüyorum yani istediğim kişi olarak normal ahallemde dolaşıyorum yeni bir hikaye oluşturup flim gibi oluşturabiliyorum çok net şekilde görebiliyorum istediğim karakter olabiliyorum kendimde tek bir kuralım var herşeyi gerçekçi oluşturuyorum harita olduğum bölge karakterim bu yeteneğe sahip olmak için sürek li beyin gücünüzü geliştirin uyuyarak ben 1 ay yaptığım dahada yapsam çok farklı şeyler olur

 7. Tekin
  27 Mayıs 2012, 16:06

  İnsanlar beyin gücünü kullanıyor gibi bir tanımlama olamaz,Beyin,beş duyu organlarıyla maddi doğayı algılayarak var ettiği bilgilerle,bilinçle insan vücudunu yönetir,insan vücudundaki tüm organlara hükmeden tek gerçektir,bizler hepimiz birer BEYİNİZ,insan vücudunda BEYİNE hükmedebilecek,kontrol edecek,hiç bir güç yoktur,beş duyu organlarına hükmederek onlardan maddi bilgileri alarak,kendisini taşıyan vücuda hükmeder,yaşamını belirler.27.05.2012 Tekin SÖNMEZ

 8. 02 Temmuz 2012, 06:01

  Aslında Beyin Gücüyle Herşeyi yapabilirsin Uçmak Uzun zıplamak Belkide Görünmezde Olma
  Bunlar Çok Ama Çok Konsantre İstiyen Güçlerdir.
  Bunlardan Herhangi birini Yani Uçmak İstediğiniz Zaman Gerçek Yaşamdan Bağınızı Koparıp Bu İşe Odaklanmak Ve konsantre Olmaktır.Her İnsanda Bunları Yapmaz Çok Zordur
  Hani Derler ya Kas Gücü Beyin Gücünden Güçlüdür O zaman Kas Güçü Uçur bizi 😀 Yani
  Beyinle Herşeyi Yaparsın İmkansızı Kas Gücüyle Yapmassın..Niyazi Taşkın

  • Tekin
   08 Temmuz 2012, 14:35

   Sirius’un %100 beyin gücü yazısına,27 Mayıs 2012 tarihinde yaptığım yorumu aynı şekilde savunuyor ve düşüncelerimde ısrar ediyorum.Dediğim gibi tüm bilimsel veriler,insan dahil tüm beyinli ve sinir sistemli canlı yaratıkların bağımsız birer beyin olduğunu göstermektedir.Bağımsız Beyinler kendilerini taşıyan bedenlerini beş duyu organlarının yardımıyla elde ettiği maddi algıları bilgiye çevirerek kontrol eder ve yönetirler.
   Beyin gücü ile her şeyi yapamazsınız,Beyin olarak bulunduğunuz zaman,mekan ve maddi olaylara göre öğrenir,bilgilenip yaşamsal hareketlerinizi belirlersiniz.
   Kas gücünü de kontrol eden yönlendiren biz beyinleriz,Beyinler olarak beş duyu organlarımızla doğayı,yaşamı sağlıklı bir şekilde algılayıp bu algıları bilgiye çevirip,bilinçli bir şekilde bizi taşıyan vücudumuzu kontrol ederek algıladıklarımızı yaptırabiliriz.Saygılarımla.
   Tekin

 9. deniz
  12 Şubat 2013, 09:53

  Beynimizn %100 unu kullanmadigimzn sebebi acaba kalan kisminin yedek parca gorevi gormesi olabilir mi acaba?tmm hepsi olmasada buyuk cogunlugu,boyle bir sey izledgimi hatrliorum cunku

  • deniz
   12 Şubat 2013, 09:57

   Ama beynimizin kullanim alani ne kadar genislerse o kadar mutlu,bariscil,uymlu oldugumuz konusuna tamamen katiliorum

 10. Tekin
  27 Şubat 2013, 12:26

  Sayın yorumcular, kas ve iskelet sistemimizde yani biyolojik vücudumuz da, biz BEYİNLERİ denetliyecek, yönlendirecek ve eğitecek bir organ yoktur. Beş duyu organlarımız ve kalp gibi destek organlarının yardımı ile vücudumuzu ve yaşam ilişkilerimizi biz BEYİNLER belirleriz.
  Hayvanlar aleminin, memeliler sınıfından olan biz insan Beyinleri, yüzbinlerce yıl önce doğada var olan ATEŞİ kontrol altına alarak, besinlerimizi pişirerek dengeli proteinlerle beslenmeye başladık, ısındık, aydınlandık ve vahşi yaşamdan korunduk.
  Bu ateş gücü, biz insan beyinlerinin diğer canlı türler üstünde üstünlük sağlamasına, doğada var olan maddeyi işleyip kullanma ayrıcalığı sağlamasına neden olmuştur.
  Biz BEYİNLERİN GELİŞİMİNİ, madde ve maddi yaşam ilişkileri belirler. Yüzbinlerce yıl geçmesine rağmen % 100 kapasiteyle çalışamıyoruz doğrudur, bunu tek nedeni sınıflı toplum yapısıyla oluşan erkek egemen sermaye yapısının, kendi sınıfı dışında kalan mülksüz insan beyinlerinin gelişimini, insan bilincine ulaşmalarını engellemesidir. Beyinlerin gerçek anlamda öğrenmesini, araştırmalarını ve sorgulamalarını engellemişlerdir. Kendi çizdikleri sınırlar içinde yaşamı ve beyinlerin yaşamlarını ve yaşam ilişkilerini örgütleyip düzenlemişlerdir. Bu yüzden insan beyinleri özgür ve bağımsız bir şekilde gelişip gerçeklere ulaşamıyacağız. Saygılarımla. BEYİN

 11. 10 Haziran 2013, 20:36

  Evet konuyu fazla dağıtmadan basit bir şekilde yazmaya çalışacağım. Allah İnsanları yaratırken kendi sıfatından 24 adedinin zerrelerin zerresi kadar bu oranı biz bilemiyoruz. Biz insanların beynine bu gücü vermiştir. Biz bunları yaşantımızda belirli oranlarda kullanıyoruz. Bu günkü teknoloji Bu beyinlerimizin ortalama %7-8 ile bu günlere getirmişiz. geri kalan beynimizin gücü %90 ını ne zaman kullanabiliriz. Rüyada kendimizi uçarak görürüz. Birisine anlattığımız zaman inanır. Çünkü kendiside rüyada uçarken kendisini gördüğü için. Uçmakmı istiyorsunuz (Yer çekimini yenmek) İnanınki beyninizin o alanını belirli bir zaman sonra oranını yükseltip yer çekimini yenebilirsiniz. Yeterki isteyin. ve inanın. O zaman uzaylılar ile de iletişim kurabilirsiniz. Bu konular çok derindir. Saygılarımla. Erkan Elkap

 12. çetin
  11 Kasım 2013, 01:28

  işte islam dini gerçek anlamda anlaşılmış olsa insana şart koşulan müslümana farz kılınan bütün çalışmaların insanın kendinde varolan potansiyeli açığa çıkarmak ve olan biteni idrak edip o güzelliğe kavuşmasını sağlamak için olduğunu anlar ne yazıktırki halen günümüzde yaratıcı olanı ve allah adı ile işret edilen yegane tekliği ayrı bir varlık gibi görüp ona tapınmak onun gönlünü hoş tutmak için bu çalışmaların yapıldığı zannediliyor kişi kendinde var olanı beyninde akıl gücünde hissedip yaşadığı zaman gerçeği görüyor ve hakikatine kendini yaratan tek akıl sahibini idrak ediyor bunada halk dilinde kalp gözü açık iamnlı deniliyor….bilimsel bulgular ve teknolojinin ilerlemesi insanın olan biten herşeyin kendinde açığa çıktığını zamanla yavaşda olsa göstermeye başlıyor..olan biten akılın dışa yansıması olduğunu islamında aklı kullanıp insanın gerçek potansiyelini açığa çıkarması gerektiğini söylüyor..bilmem bu düşüncelerime ne kadar katılırsınız ama..benim anladığım hissettiğim ve idrak ettiğim islam anlayışı bu..tek kelime ile benlik duygusundan arınıp tekliğe kavuşmak…

 13. ScarMachine
  08 Nisan 2014, 23:02

  Beyin degil iman gücü olan herkez istedigini yapabilir istedigi insana beyin frankansları gondererek o kısıyı hasta edebilir ( denendi defalarca ) insanın göz bebeklerıne bakarak o kişinin ruhunu gore bilirsiniz

 14. eriş
  22 Nisan 2014, 21:35

  arkadaşlar BN %100 beyin gücü adlı kitabı arıyrm direk kitap üzerinde beyin gücümü yazıyor yoksa düşünce gücümü yardimci olursan çok sevnrm

 15. serdar
  03 Haziran 2014, 10:40

  zırvalık ayağımla kapı açarak beyin kapasitemi mi arttıracakmışım. Bunlar bazı geyikleri kandırıp cep boşaltma taktikleri. Beyninizin %100 ünü kullanmak istiyorsanız islamı 4-4 lük yaşayın.

  • sinan
   15 Eylül 2014, 20:41

   islamı 4-4 lük yaşayanları Suriye de görüyoruz.. acaba onlar beyinlerin kaçta kaçını kullanıyor bir açıkla sanda görsek?!!!

  • tekin
   19 Eylül 2014, 00:22

   islam dahil, bütün dinler beynin varlığınını bilmezler. Kalbiyle düşündüklerine inanırlar. Beyin olduklarının farkında olsalar, dinlerin hurafelerine inanmazlar.

   • jghj
    16 Kasım 2014, 04:51

    “Aklı kıt, beyinsizler, siz aklınızı kullanmaz mısınız?” Bu kelimeler İslam’dan.

    Zaten beyne hitap eden bir kitaptan “beyin” kelimesini istiyorsun. Ayet istiyorsan, Allah’ın tıbbı yaratıp kafa tasının içinde ‘beyin’ olduğunu göstermesi de bir ayettir, Kur’an’ı tamamı ile baz alıyosan tabi.

 16. 08 Mayıs 2016, 21:55

  İnsan oğlu, sen bu dünyanın değil . Gezegenin en aciz varlığısın!

 17. Mer
  12 Şubat 2017, 11:11

  Yazınızı beğendim bugün ziyaret ettim konuları görmek için okudum. Gayet mantıklı ve akıcı güzel bir araştırma. Takip edilebilir bir araştırma. kendini bir değerlendirme gibi istişare edebilir.? (Güzel) takip edeceğim.

 18. Benim Beynim
  18 Haziran 2017, 16:02

  Aklımca ne istersem onu yapacaım

 19. 10 Ocak 2018, 11:54

  Sacma bence insan larin ZAMANI var milyon yil sonra beyin hucreleri gelisecek cok articak.daha beynimiz gelismedi zamani var. Bu tur seyler Ile DEGISECEGINI KİM DEDI? ?OLDUMU BUNU YAZAN KISI KAPASITE I SINI %100 KULLANAN KISIMI YAZDI veya bi arkadasimi %100 kullanan kisi mi. Dedi …BEYIN BOYLE KULLANILMAZ EGER BIRISI YAZDIYSA EYVALLAH..

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: