Başlangıç > Tarih, Videolar > [Belgesel] Hiyerogliflerin Sırları

[Belgesel] Hiyerogliflerin Sırları

Eski Mısır medeniyeti, Mezopotamya’da aynı tarihlerde kurulmuş şehir devletleriyle birlikte, tarihin en eski uygarlıklarından biri ve döneminin en ileri sosyal düzenine sahip organize devleti olarak bilinir. MÖ 3000’ler civarında yazıyı bulup kullanmaları, Nil nehrinden faydalanmaları ve ülkenin doğal yapısı sayesinde dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korunmuş olmaları Mısırlılar’ın sahip oldukları medeniyetin ilerlemesine büyük katkıda bulunmuştu.

Ancak bu uygarlık, Kuran’da inkar sisteminin en açık ve net tarif edildiği “firavun yönetiminin” geçerli olduğu bir medeniyetti. Büyüklük taslamışlar, sırt çevirmişler ve inkar etmişler, bunların neticesinde de ileri medeniyetleri, sosyal ve siyasal düzenleri, askeri başarıları onları helak olmaktan kurtaramamıştı.

Mısırlıların sahip oldukları medeniyet, yaşadıkları olaylar hakkındaki bilgileri eski Mısır yazısı olan hiyerogliflerden öğrenmek mümkündür.

18. yüzyıla dek Eski Mısır dilinde yazılmış kitabeler ve yazılar okunamıyordu. Eski Mısır dili hiyeroglifti ve çağlar boyunca bu dil varlığını sürdürmüştü. Fakat MS 2. ve MS 3. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılması ve kültürel etkisiyle Mısır, dinini olduğu gibi dilini de unuttu; yazılarda hiyeroglif kullanımı azaldı ve sona erdi. Hiyeroglif yazısının kullanıldığı bilinen en son tarih MS 394 yılına ait bir kitabedir. Bundan sonra bu dil unutuldu ve bu dilde yazılmış yazıları okuyabilen ve anlayabilen kimse kalmadı. Ta ki bundan yaklaşık iki yüzyıl öncesine dek.

Eski Mısır hiyeroglifi 1799 yılında, Rosetta Stone adı verilen, MÖ 196 tarihine ait bir kitabenin bulunmasıyla çözüldü. Bu tabletin özelliği üç farklı yazıyla yazılmış olmasıydı: Hiyeroglif, demotik (hiyeroglifin el yazısı şekli) ve Yunanca. Yunanca metnin de yardımıyla tabletteki eski Mısır yazısı çözülmeye çalışıldı. Tabletin tüm çözümü, Jean-Françoise Champollion adlı bir Fransız tarafından tamamlandı. Böylece unutulan bir dil ve bu dilin anlattığı tarih aydınlanmış oldu.

Hiyeroglif Yazısındaki Üstün Teknik

“Gizemli, bilinmeyenli çizgiler, resimler, taslaklar, işaretler, şifreler, insanlar, hayvanlar, masal yaratıkları, bitkiler, meyveler, araçlar, elbise parçaları, örgüler, silahlar, geometrik şekiller, dalgalı çizgiler ve alevler. Bunlar tahtalar, taşlar ve sayısız papirüsler üzerinde bulunurlar. Tapınak duvarlarında, mezar odalarında, anı levhalarında, tabutların, çekmecelerin üzerinde bulunurlar. Mısırlılar eski ulusların yazmayı en çok sevenlerindendir.

Hiyeroglif Nasıl Yazılıp Okunurdu?

Mısır yazısı, çoğu nesnelerin resimleri olduğundan, rahatlıkla ayırt edilebilen 700’den fazla işaretten oluşmuştu. Her bir işaret ,özel bir nesneyi, belli bir sesi temsil ediyordu. Hiyeroglif yazısı soldan sağa ya da aşağıdan yukarıya yazılabilirdi. Hayvanların ya da insanların yüzleri sola dönükse soldan sağa,sağa dönükse sağdan sola okunurdu.

Ne İle Yazılırdı?

Yazıcılar ,mürekkep ve fırça kullanarak papirus denen sazlardan yapılmış özel bir çeşit kağıda yazı yazarlardı. Ayrıca ostraka olarak bilinen kırık çömlek parçalarının üzerine de yazarlardı.
Mısır hiyeroglif yazısı son derece karmaşıktı.Yazıcı adı verilen kimseler,okumak ve yazmak için özel olarak eğitilmişlerdi.Bu becerileri onlara güç ve saygınlık kazandırıyordu. Yazıcılar tapınaklarda ya da devlet yönetiminde iyi işlere girebiliyorlardı. Çoğunluk vergi de ödemiyordu.
Daha sonraları Mısırlılar, hiyeroglif yazısının daha kolay bir uyarlaması olan 2 türlü steno yazı geliştirmişlerdir. Hiyeroglif yazısı ise, tapınaklardaki ve kamusal yapılardaki kayıtlarda kalmıştı. Mısırlılar, bir yazı biçimi bulan en eski uluslardan biridir. Onların “alfabeleri” bizim bugün kullandığımız gibi harflerden değil, resim ve işaretlerden oluşmuştu. Mısır yazısına “kutsal yazı” anlamına gelen hiyoroglif adı verilirdi. Bu isim Mısırlıların, yazı yazma yetilerinin onlara ilim Tanrısı Tot tarafından verildiğine inanıyor olmalarından kaynaklanıyordu. Firavun adları kartuş adı verilen oval bir çerçevenin içine yazılırdı.

Ayrıca Bakınız:

Eski Mısır’ın Anahtarı: Rosetta Taşı

Eski Mısır’da Dil ve Yazı

Buyrun İzleyelim:

Hiyerogliflerin Sırları Bölüm 1

Hiyerogliflerin Sırları Bölüm 2

Hiyerogliflerin Sırları Bölüm 3

Hiyerogliflerin Sırları Bölüm 4

Hiyerogliflerin Sırları Bölüm 5

Reklamlar
Kategoriler:Tarih, Videolar
 1. 17 Haziran 2011, 00:18

  ilgi alanınız ve ortaya koyduğunuz çalışma çok ho, tebrik ederim, sitenizde makalelerinizin telif hakkı genelmi değilmi pek belirtilmemiş, merakım, makalelerinizi kendimize ait sitelerde kullanmamız mümkünmü, pek tabi aldığımız kaynağı belirterek.

  saygılar,
  M.YILMAZ

  • 17 Haziran 2011, 00:41

   Sayın M.Yılmaz,
   Sitedeki makalelerin telif hakları konusunda herhangi bir sıkıntı yok, bu konuda endişeniz olmasın. Bu konuda hassas ve dikkatliyimdir. Ben bloğumda bir makale paylaşırken üstünde çalışırım, asıl metinle asla oynamam, telif hakları kanunu ve yazarın emeğine saygı açısından. Ancak imla hatalarını, cümle bozukluklarını düzenlerim. Görseller araştırır ve eklerim. Yani blogumda bir çok konu kaynak gösterilerek alıntıdır ancak her konu üzerinde inanın benimde büyük emeklerim var. Bunu blogdaki konuyla kaynak linkleri karşılaştırarakta görebilirsiniz. Konuları elbette sitelerinizde kullanabilirsiniz, bu blog adresini küçük bir köşeye yerleştirerek 🙂

   Saygılar bizden size.
   https://insanveevren.wordpress.com

 2. 17 Haziran 2011, 03:49

  🙂 nazik cevabınız için çok teşekkür ederim, o zaman hemen hemen tüm makalelerinizi almamda bir sakınca olmayacak sanırım, son zamanlarda benimde ilgi alanıma giren bir konu bu, ve çok hoş makaleler toplamışsınız, bu bloğu wordpress altında değilde bana ait sitelerden birinde size bir blog açsam orda devam edebilirmisiniz, benide git gellerden takiplerde kurtarırsınız 🙂 olabilirmi,

  saygılar, ve inanın konuya duyarlılığınızdan ve ortaya koyduğunuz çalışmadan dolayı çok teşekkür ederim, sizin gibi hassas insanlar tüm insanlığa lazım,

 3. M.YILMAZ
  18 Haziran 2011, 00:20

  as, kardeş, yarıya kadar bazı makaleleri kopyeleyip ekledim, şimdilik http://bumeydanbizim.com/index.php/site-ds-kaynaklar-2/karsk-makaleler/evren-ve-insan bu linke daha sonra diğer sitelere ekleyeceğim, kontrol ederseniz, anladığım gibi altta aktif sayfa linkinizi ekledim,

  saygılar

  • 18 Haziran 2011, 01:29

   Sayın M.Yılmaz hocam,
   Bilgi paylaşarak çoğalır, elbetteki paylaşacağız ve tabiki bunu yaparken emeği geçenlerin emeğini çiğneyip geçmeden, bu da bir tür kul hakkıdır kanımca. Keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa, bu konudaki hassasiyetiniz için tebrik ve teşekkür ediyorum. Sitelerinizin ikisini inceledim,ellerinize sağlık çok geniş muhteviyatlarıyla harika birer kaynak olmuşlar. Bende sizden konular alacağım elbette kaynak sayfasını ekleyerek, müsadeniz olursa. Bu aralar elimde matbu olarak bulunan kaynaklardan tarama yaparak bazı konular açacağım -ki bu konular net aleminde Türkçe olarak mevcut değildir- . Şu an o konu üzerinde çalışmaktayım. Malum tarama ve düzenleme epey vakit alıyor. Blog öneriniz için teşekkür ederim, paylaşım konusunda yakında uygulamaya koymayı düşündüğüm bazı projelerim var ve onlar içinde en uygun yer şu an wordpress görünüyor. Daha sonrasında da kısmetse işten güçten fırsat bulduğumda normal bir siteye aktaracağım blogla paralel sitede olacak.

   Sağlıcakla kalın.

 4. 23 Haziran 2011, 08:22

  as.
  inş. size özgü bir web sitesiyle çalışmalarınızı takip ederiz kardeşim, diğer taraftan be daha çok size ait makaleler için sizi sıkıştırmak istiyorum, 🙂 bence tüm bu konuları toparlayan makalelerle hayatı daha kolaylaştırabilirsiniz, şimdiden çalışmalarınızda başarılar dilerim,
  sağlıcakla
  M.YILMAZ

 5. 17 Şubat 2017, 15:12

  Reblogged this on tabletkitabesi.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: