Başlangıç > Tarih > Sultan Abdülhamid’in ‘Şüpheli’ Mektubu

Sultan Abdülhamid’in ‘Şüpheli’ Mektubu

https://i2.wp.com/www.arastiralim.com/wp-content/uploads/2008/02/2-abdulhamid-2.jpg

Sultan Abdülhamit’e ait olduğu iddia edilen mektup tarihçileri ikileme düşürdü.

31 Mart Vakası’nın ardından tahttan indirilen Sultan II. Abdülhamid, sürgün kaldığı Selanik’teki Alatini Köşkü’nde belki de hayatının en zor günlerini yaşadı. II. Abdülhamid, bu dönemde yaşağı sıkıntıları Şam’da bulunan ve mensubu olduğu Şazeli Şeyhi Mahmut Ebu Şamat’a yazdığı bir mektupla paylaştığı öne sürüldü. Sultan’ın tahttan indirilişini, olayların arka planını, sebepleri ve o şartları anlattığı belirtilen mektubu gizlice Şam’da bulunan şeyhi Mahmut Ebu Şamat’a gönderdiği söylendi. İddiaların sahibi Şeyh Ebu Şamat’ın 2. kuşak torunu olan Ammar Ebu Şamat dedesinin de Sultan’a bir mektup yazdığını ve o mektupta şu ifadeleri kaleme aldığını naklediyor:

“Müslümanların Halifesi; Sen Müslüman ve hilafet üzerindeki emanete riayet ettin. Allah sana sabredenlerin ecrini versin. Bu davranışın sebebiyle Allah senden ebeden razı olsun… Ey mülkün sahibi ve mâliki olan Allah’ım! Sen mülkü istediğine verirsin, mülkü istediğinden çeker alırsın. İstediğini aziz kılarsın, istediğini zelil kılarsın. Hayır senin elindedir. Muhakkak sen her şeye Kâdir’sin.”

https://i0.wp.com/netpano.com/uploads/media/haberler/100112.jpg

ÖZENLE SAKLANMIŞ

Yaklaşık 100 yıllık olduğu söylenen tarihi mektup Mahmut Ebu Şamat’ın yakınları tarafından büyük özenle saklanmış. “Kutsal bir emanet gibi korunan ve geleceğe adeta ışık tutan Sultan II. Abdülhamid’in bizzat kendi eliyle yazdığı” vurgulanan mektup Suriye’de büyük özveri ile korunuyor. Sultan II. Abdülhamid’in mensubu olduğu Şazeli Şeyhi Mahmut Ebu Şamat’ın 2. kuşak torunu olan Ammar Ebu Şamat, çıktığı hutbelerde Sultan II. Abdülhamid’in ne kadar büyük bir Sultan olduğunu anlatmak amacıyla birçok kez bu mektubu okuduğuna dikkat çekiyor. Torun Şamat, “Sultan Abdülhamid, Yahudiler tarafından 150 milyon İngiliz altını teklif edilmesine rağmen ‘dünya dolusu altın verseniz bu teklifinizi kabul etmem’ diyerek huzurundan kovmuştur ” şeklinde konuşuyor.

TARiHÇiLER ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYOR

Tarihçi Erhan Afyoncu, mektubun fotokopisinin daha önce incelediğini ve yazılanların Osmanlı hitabet kaidelerine uygun olmadığını söyledi. Afyoncu, II. Abdülhamid’in Şazeli tarikatına mensup olduğunu bildiğini ve bunun doğru olduğunu ancak mektubun sahte ve doğru olmadığı kanaati taşıdığını vurguladı. II. Abdülhamid’in Filistin Çığlığı kitabının yazarı Dr. Hüseyin Özdemir arşiv kayıtlarında böyle bir mektubun olmadığını ancak doğru da olabileceğini ifade etti. Son İmparator kitabının yazarı İsmail Çolak ise daha önce böyle bir mektuba rastlamadığını söyledi.

Mektup Beşşar Esad’da

Mektubun tarihi ve manevi bir boyutunun olduğunu kaydeden torun Ammar Ebu Şamat, “Mektuplar yıllarca büyük bir özveri ile saklandı. Büyük dedem Ebu Şamat, İttihatçılar döneminde de mektubu korudu. Torunları olarak bugüne kadar muhafaza ettik. Ancak aile fertlerine büyük para teklifleri gelmeye başladı. Bu teklifler üzerine aile fertleri bir araya gelerek alınacak kararı tartıştık. Sonuçta mektupları Devlet Başkanımız Beşşar Esad’a teslim etme kararı aldık. Mektuplar artık onun himayesindedir” şeklinde konuşuyor.

Bugün Gazetesi

Reklamlar
Kategoriler:Tarih
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: