Başlangıç > Bilinmeyen, Tarih > Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında

Apache: Amerikan Yerlilerinin Kökeni Hakkında

 

Amerikan yerlilerinin toplu adı Apache, Anadolu Türkçesininde içinde bulunduğu Ural dil grubuna bağlı Atabaşkan  dilini  konuşan ve yerli sakinlerinin Şaman inancına sahip olduğu Mogollon ve Sierra Madre dağlarının bulunduğu bölgede yaşayan Asya göçmeni topluluklardır.  Süreç içerisinde farklı kollara ayrılan bu amerikan yerlilerinin en savaşcı olan kabilesidir. Colomb sonrası yağma için gelen Avrupa insanına karşı kahramanca mücadele vermişlerdir.  Savaşlar sonucunda  farklı kabile ve isimlere ayrılmışlardır.

18. yy civarında Apaçi kabilelerinin yaşadığı alanlar

Süreç içerisinde Aphache kabileleride 6 bölgesel gruba ayrılmışlardır

WA – Batı Apaçileri – Pinal Coyotero
NNavajo
ChÇirikahua
MMeskalero – Faraon
JJikarilla – Tinde
LLipan (Lipek)
Pl – Kiowa – Gatana  ( Ova Apaçileri)

 

 

Güney Batı Amerika bölgesinde erken Aphache toplulukları göçebe olarak görülmüşlerdir. Kendi topraklarına yapılan tecavüzler neticesinde çöl hayatı konusunda uzman bir topluluk haline dönüşmüşlerdir. Yaşama ve düşmanlarına karşı bu sertliğine karşın kendi içlerinde özellikle çocukları ile oldukça insancıl ilişkileri vardır. Aphache grupları MS 850 civarında  Great Basin, the Sonoran, ve  Chihuachuan bölgesine gelmişlerdir.

Aphache’lerle ilk bölgesel savaşlar 1500 ‘lerde İspanyolların antik ticaret yollarına müdahalesi ile başlamıştır. Dönemin New Meksico’su İspanyol sömürgesidir. 1700 başlarında yiyecek alanları oldukça daralan Aphaceler bufalo avlamak için sömürgecilere sürekli baskın yapmışlardır. 1850′lerde Amerika Birleşik Devletleri askerleri ile oldukça sert savaşlar yaşamışlardır. 1872 yılında aphache şefi Geronimo Amerikalı yetkililer ile imzaladığı anlaşmayla Florida, Alabama, ve  Oklahoma bölgesinde özgürce yaşama hakkı elde etmişlerdir. Şef Geronimo sık sık Meksika savaşlarına katılmış saygın bir doktor ve şahsiyettir. Geronimo ismini Meksikalılar ona olan nefretlerinden dolayı vermiştir.

Geronimo – Medicine Man – Shaman

16 Haziran 1829 – 17 Şubat 1909

Geronimo’nun kuvvetleri son büyük Aphache kuvvetleri olmuştur. Batı topraklarında Amerikan Hükümetini tanımayan son büyük Şef 4 Eylül 1886 ‘ da  Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Generali Nelson A. Miles’e İskelet Kanyon-  Arizona da teslim olmak zorunda kalmıştır. Yargılanarak topraklarına dönmesi engellenen Geronimo zatürreeden hayatını kaybetmiştir.

 

 

Törenlerinin değişmez ritüeli olan kendilerine özgü dansları  arasında yağmur dansı, ergenlik ,  hasat ve iyi ürün dansı gibi ruhsal ayinleri bulunur. Hiç bir resmi din yapıları, bayramları  ve ibadet günleri yoktur. Çoğu zaman kabile şarkı ile duayı birleştirerek kurumsallaşmayan bir dua ayini yaparlar. Kişisel dualarını bazen kısık sesle bazende yüksek sesle yaparlar. Bazende onlar adına dua eden yaşlı kişiler vardır.

 

 

İndiana Üniversitesinden Profesör Denis Sinor Sibirya Türklerinden Tunguz kabileleri ve Yukagir’ lerin Tunç çağı evrelerinden beri Kızılderililerle ortak bir kültüre sahip olduklarını tespit etmiştir.

 

 

Amerika Yerlileri Sosyal İşler Daire Başkanı M. Franklin Keel,  Kızılderililerin (atalarının) Baykal Gölü ve Yenisey-Tuva bölgelerinden Amerika kıtasına Alaska üzerinden göç ettiklerini ifade etmiştir. Kızılderililer ile Türklerin DNA testlerinin aynı olduğunu ve ayrıca Y  kromozomunun yeryüzünde sadece Türkler ile Kızılderililerde bulunduğunu söyledi. Kızılderililerin konuştukları dillerdeki kelime benzerlikleri gibi, halı, kilim ve el işlerindeki desenlerin aynı olduğunu, örf, âdet ve geleneklerde de çok büyük benzerlik olduğunu ifade etmiştir.

 

 

Konuyla ilgili 40 yıla yakın araştırması olan Ethel Steawert Kızılderililerin Türk kökenli olduğunu ispatlamıştır. Kızılderililerin büyük bir çoğunluğu ise Uygur ve Nayman Türkleri ile diğer Türk kabileleridir. Kızılderili sembolü Bozkurttur.

 

 

Dipnot:

Oxford Üniversitesi, Oxford Ancestors Kurumu : “Gen testlerinin böyle çıkması doğal, çünkü ilk Türklerinde hem Asya hem de Avrupadaki insanlarda bulunan K halogrubuna rastlanmıştır. Türkiye’deki ve Türkmenistan’daki insanlarda K29 geni büyük oranda vardır. Kısacası Türk genleri Orta Asya’daki genlerle büyük ölçüde benzerdir. Türklerde Orta Asya kökenli M9 geni vardır ve Türklerin genlerindeki K halogrubu Avrsay halkları ile Okyanusyadekiler arasındaki bağ hakkında da bilgi veriyor. Bugün Türkiye’deki insanların %77′sinde, Orta Asyadan yani 35000 yıl önceden kalma M(9)(K) halogrubu vardır. ( Currently, large-scale, detailed DNA research to establish genetic genealogies of Turkic peoples is scant. Evidently, today a great number of Turks share the M9 haplogroup which was originated in Central Asia. )”

Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen, Tarih
 1. 24 Mayıs 2011, 12:34

  Benim anlamadığım kısım nasıl Y KROMOZOMU SADECE TÜRKLERDE VE KIZILDERİLER DE var?????????

 2. adla
  24 Mayıs 2011, 15:47

  Atamız yıllar önce bunun araştırmasını yaptırmış.(güneş dil teorisi) Birçok kızılderili kabilesi ile ortaasya türk kabilesi adları ortaktır. Yakutlar mesela, hem orta asyada halen var ve amerika kızılderililerinde de var. Zaten çoğu kızılderilide atalarının yurdunun ortaasya olduğunu ve Türkler ile bağlarının bulunduğunu kabul ediyor.

 3. 25 Mayıs 2011, 20:29

  Ben Y KROMOZOMU kısmında takılı kaldım hala 😀

 4. 03 Eylül 2011, 16:48

  y kromozomu bütün erkeklerde vardır, herhalde üzerindeki bazı genleri kastetti yazıda,
  ayrıca amerika kıtasında yaşamış yüzlerce farklı topluluğun, sibiryadan alaskaya tesadüfen geçmiş bir grup insana bağlanmasını saçma buluyorum…

 5. Bilgehan Köse
  12 Şubat 2012, 21:31

  Kültürel unsurlarla rahatça takip edilebilen kökteşlik artık bilimsel araştırmalarla da destekleniyor.
  http://www.genelturktarihi.net/kizilderililer-ortaasyali

 6. a_iverson
  02 Haziran 2012, 21:10

  Tüm kızılderililer için Türk kökenlidir diyemeyiz. Türklerle birlikte Moğollar, Mançular ve Tunguzlar da göç etmiştir. Yapılan Araştırmalarda ayrıca Kuzey Amerika ile Güney Amerika yerlileri arasında bazı farklılıkların olduğu da belirtiliyor. Güney’e Polenezya diye adlandırdığımız Okyanus’taki adalardan zamanında göçler olduğu yönünde. Zaten Mu, Atlantis gibi kayıp kıta iddiaları da bu sebeple şüpheciliğini koruyor. Genetik bakımından benzerlikler var.

 7. 02 Temmuz 2012, 07:08

  Adla Sana Katılıyorum.Ben Bir Kızılderili Olarak Size Bildiğim Kadar Bilgi Verebilirim Aslında Kızılderililer Türk Değillerdi BİZ Hepimiz Bir Toplumda Yaşadık Aralarında Türkden Kızılderili Kızılderiliden Türk Varıdır Artık Anlayana Evet Adla Atamız Aklın bile Almayacağın Kadar
  Araştırmaları Var
  a_iverson sana Katılıyorum
  Kızılderili Sayfasıdır Beklerim Facebook.
  https://www.facebook.com/pages/Siyah-%C5%9Eahin-%C5%9Eef/319051391449707 Beklerim Siyah Şahin Şef.

 8. asdas-asdas@hotmail.com
  03 Kasım 2015, 17:49

  abi bsg kızıl derililer zaten türkiyede yaşamak istmeiyorlardı hemide göçebe oluyourdu genel de ben ce bu bilgiler yalnış

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: