Başlangıç > Bilinmeyen, Tarih > Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma

Üç Bilinmeyenli Denklem: Truva – Türk – Roma

 

Hektor ve Aşil

Türklerin kökeni konusunda sayısız teori vardır. Neredeyse tüm insan topluluklarının Türklerden çıktığını savunanlar da bulunur. Şimdi de “Türkler Truva’dan mı çıktı? Roma’yı da Truvalılar mı kurdu?” tartışması çok güncel. Toplumsal Tarih dergisinin ağustos sayısında, Prof. Dr. Stefanos Yerasimos, Rönesans dönemi belgelerine dayanarak yukarıdaki cümleyi doğrulamış durumda.

Yerasimos, “Türkler, Romalıların Mirasçısı mıdır?” başlıklı yazısında 1354 yılında ölen Andrea Dandolo adlı Venedikli tarihçinin yazdıklarına dayanarak şunları söylüyor: “Türklerin anavatanı Kafkas dağlarının arkasındadır. Kökenleri Truva kralı Priamos’un oğlu Troilos’un oğlu Turcos’a dayanmaktadır. Turcos, kentin alınmasından sonra yandaşlarının büyük bölümüyle bu yörelere sığınmıştır.”

Üstelik Yerasimos, başka belgelere de dayanarak Yunanlara yenilen Truvalılardan kurtulan Aeneas ve arkadaşlarının, Roma’yı kurduklarını, Romalıların da Yunanları yenerek Truva’nın intikamını aldıklarını yazısında belirtiyor. Hal böyle olunca, ortaya şöyle bir denklem çıkıyor: Truva savaşından iki grup kurtulur, bir bölümü Roma’yı kurar, kalanları Kafkasya’ya kaçar. Kökenler bir olduğuna göre Truvalılar, Türkler ve Romalılar akrabadır. Gerçi Yerasimos, yazısında bu iddianın nedenlerini de belgelere dayanarak açıklıyor.

Paris ve Helen

Ancak, bu yazıdaki iddialar karşısında insanın aklına ister istemez o meşhur soru geliyor: “İyi ama Türkler gerçekten nereden geldi?”
Aşağıda okuyacağınız ve Türklerin kökenleriyle ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz kişilerin ortaya attıkları iddialar, açıkçası bizi şu sonuca götürdü: Kimmeryalı Conan bile Türk olabilir. Çünkü Kimmerler adlı bir kavim, Karadeniz’in kuzeyinde yaşamış.

Kaldı ki, Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi tarafından hazırlanan ‘Tarih Boyunca Türkler’ soyağacında da Kimmerlerden söz ediliyor. Üstelik, Conan çizgi romanının yaratıcıları duyduğumuza göre Milattan Önce 1000. yüzyıla kadar olan tarihi, bilim adamlarıyla incelemişler ve ortaya meşhur Kimmerya ve havalisi ile ilgili harita çıkmış. Yani adamlar kafadan atmamış. Neyse sıcak yaz günlerinde size serin mi serin bir konu; buyurun okuyun. Troyalılar Türk müydü? Hadi canım, bu saçma soru da nereden çıktı demeyin. Bu soru ortaçağdan bu yana yerli yabancı pek çok kişi tarafından sorulmuş ve tartışılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin yükseliş döneminde, özellikle Osmanlı donanmasının tüm Akdeniz’de üstünlük sağlamasından sonra, Rönesans Avrupası ‘Bu Türkler de nereden çıktı?’ diye sormaya başlamış. O dönemde pek çok kişi tarafından kabul edilen bir teoride, Türkler aslen Troyalı savı öne sürülmüş. Adları, Troya düştükten sonra Asya’nın içlerine kaçan Troyalı generallerden Turkus’tan geliyormuş. Binlerce yıl Asya’da kalan Türkler, Troya yenilgisinin öcünü almak için geri gelmişler, almışlar ve Avrupa’ya yönelmişler. (Kaynak: James Harper, Rome vs. İstanbul: Competing Claims and the Moral Value of Trojan Heritage)

Ünlü tarihci Gibbon’un bile Roma İmparatorluğu’yla ilgili dev eserinde değindiği gibi, bir başka açıklamaya göre; Türklerin soyu, Homeros’un değilse bile Virgil’in sözünü ettiği cengáver ‘Teucri’den geliyormuş.

‘Türk’ anlamına gelen Latince ‘Turci’ ve İtalyanca ‘Turchi’ sözcükleri buradan esinlenmiş…

1453’te İstanbul’un muhasarası sırasında kentte bulunan Kardinal İsidore yazdığı bir mektupta Sultan İkinci Mehmet’ten ‘Troyalıların Prensi’ şeklinde söz etmiş. (Kaynak: Terence Spencer, Turks and Trojans in the Renaissance)

Deneme türünün babası sayılan Montaigne, Fatih Sultan Mehmet’in Papa İkinci Pius’a yazdığı mektupta ‘İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibi Hektor’un öcünü almak hakkımız olduğu halde, İtalyanların bize düşmanca davranmalarına ve Rumları korumalarına şaşıyorum’ yazmış.

Gerçekten Roma İmparatorluğu’nu kuranlar ve yönetenler de kökenlerinin Troya’da bulunduğunu öne sürüyorlardı. Virgil dev eseri Aenid’te Troyalı Aenas’ın Roma’ya gidiş öyküsünü anlatır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden birkaç yıl sonra Çanakkale’ye Troya’nın bulunduğu bölgeye gelerek o büyük savaşın kahramanlarına övgüler düzdüğü ve Yunanlılardan Hektor’un öcünü aldığını söylediği tarihçi Kritopulos tarafından anlatılır.

Türklerin Troyalı olup olmadığı Rönesans döneminin önemli tarihsel tartışmalarından birisini oluşturmuş. Özellikle başlangıç dönemlerinde Katolik Avrupa’nın, Troya kökenli Türklerin ‘yoldan çıkmış’ Yunanlıları yenmesine sempatiyle baktığı anlaşılıyor. Hatta bir şair ‘Yunanlılar antikçağlarda kendilerinden başka herkesi barbar saymalarının cezasını çekiyorlar’ diye yazmış.

https://insanveevren.files.wordpress.com/2011/05/99.jpg?w=300

Kilise ve Papa başrolde

Ne var ki, Türklerin Avrupa’daki ilerleyişi Katolikleri de korkutmaya başlayınca bu kez tam tersi savlar ön plana çıkmış. ‘Káfir’ Türklerin asalet sembolü Troyalıların torunları olamayacağı, gerçek Troyalılığın Kutsal Roma İmparatorluğu’na ait olduğu vurgulanmış. Katolik Kilisesi ve Papa, Türklere yönelik bu dışlama kampanyasında başrolü oynamışlar. Türk tekrar ‘öteki’, ‘yabancı’, ‘dışarıdaki’ rolüne itilmiş.

Sabahattin Eyüboğlu ‘Mavi ve Kara’ adlı denemeler kitabında Mustafa Kemal Atatürk’ün yanındaki bir subaya ‘Dumlupınar’da Troyalıların öcünü aldık’ dediğini yazar. Bu gerçek midir, yakıştırma mıdır, bilemem. Yakıştırma olsa bile, yakışan bir yakıştırma olduğuna kuşku yok.

Tarihçi Reşit Saffet Atabinen’in ‘Türklerin Avrupalılarla Müşterek Troya Menşeleri Efsanesi Üzerine Araştırma’ adlı ve 1951 tarihli bir kitabı olduğunu değerli düşünür Arslan Kaynardağ’ın ‘Troyalıların Türklüğü Konusunda Düşünceler’ başlıklı yazısında okumuştum (Cumhuriyet, 6 Mayıs 1994). Ne yazık ki, o kitabı bulabilmiş değilim…

Kaynak

Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen, Tarih
 1. a_iverson
  27 Ekim 2011, 00:20

  Yanlış bilmiyorsam bazı Türk efsanelerinde ‘ Tanrı’nın Türkleri gökten indirdiği ‘ yazar. Uzaydan geldik belki de 🙂

  Asıl konuya gelecek olursak. Türklerin kökeninin Troya’dan geldiği tezi bence yanlış. Troyalılar belki Türkler’in kökeninden gelmiş olabilir. Ama burada bahsedilen tez yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü o zamanın Yunan tarihçileri muhtemelen Orta Asya hakkında bir bilgiye sahip değildi. Türkler’in Orta Asya’daki varlığı M.Ö 30.000’lere kadar gidiyor belki daha da eskiye. Troya’nın tarihi ise M.Ö 3.000. Yani tez bana göre yanlış.

  • 27 Ekim 2011, 01:41

   Bencede 🙂 Fakat bir blog yazarı ve paylaşımcısı olarak objektif olmalıyım ve her düşünceden yazı ve görüşlere, teorilere yer vermeliyim.

  • 06 Ocak 2015, 15:51

   bencede belkide biz uzaylıyız sonradan çoğalmaya başladık ve bize insan adı verildi

 2. a_iverson
  27 Ekim 2011, 19:35

  Tabiki de. Farklı görüşlere yer verilmezse zaten olaylara farklı açılardan bakmak zorlaşır. Beyin tek düze olur, düşünme, sorgulama yetisini kaybeder. O yüzden senin farklı teori ve görüşlere yer vermen çok güzel. Ayrıca öğrenmiş de oluyoruz diğer teorileri. Fazla bilgiden zarar gelmez 🙂

 3. hüseyin
  17 Kasım 2011, 22:06

  bence doğru olabilir hatta doğru zaten şimdiki italyanlarla ister aile yapısı ister fiziksel bakımdan benzeriz hatta iki devletindede tarihindede kurt önemli bir rol oynamış ve bunu ek olarak bizim eski zamanlarda kullandığımız çift başlı kartal sembolünü romalılarda benimsemiştir bu gib sebebler ve eski tarihçilerinde yazıt ve kitablarında yola çıkarak bunu doğru kabul etmemiz zor olamaz

  • 18 Kasım 2011, 22:16

   Değerli görüşleriniz ve katkılarınız için teşekkür ederim.

 4. hüseyin
  18 Kasım 2011, 14:44

  ama sizinde dediğiniz gibi kimin kimden geldiği biraz muhamma fakat adamın adı turcos oluğu için ikilemdeyim

  🙂

 5. a_iverson
  19 Kasım 2011, 23:01

  İtalya’daki Etrüsklerin Türk olduğu hemen hemen ispatlandı gibi bir şey zaten. Burada bahsedilen konusu ise Türklerin Truva kökenli olduğu. Truvalılar, Türk kökenli olabilir ama Türklerin, Truva kökenli olması muhtemel değil bence.

 6. hüseyin
  20 Kasım 2011, 17:51

  aslında olabilir çünkü bu olay yani truvanın yıkılması m.ö 1600-1700 lerde bu zamanda orta asyada bu kadar eskilere dayanan türk lere dair herangi bir belge veye bir yazıt yok bunu iki şeye yorumlaya biliriz ya türkler göçebe oldukları için okadar anıt veye belge yazamadıklarına yada türklerin orta asyaya sonradan geldiklerine bu konuya döndüğümüzde ise türklerin truvadan orta asyaya göç etmeleri mümkün aynı zamanda truva okçuluğu ile türk okçuluğu benzer özellikler taşır we bu konuyu piskolojik açıdan ele aldığımızda truvanın yıkılmasından sonra eğer bazı insanlar ordan kaçıp orta asyaya göç ettiyse yeniden yokalma korkusu ile herangi bi yerde yaşayamazlar göç ederler tıpkı türklerin yaptığı gibi.başka bi yönden ele almak gerekirse bilim insanlarıtarihin tekrarlanmadn oluştuğu ancak zaman ,yer ve şartların değişe bileceğini söylerler bu olaya baktığımızda dikkat edersek truva surların içine sığınmıştı ve yunanlılar onları tahtadan bir atla kandırdı bizde truvanın öcünü alırken yani istanbulu alırken bizanslılar surların içindeydi ve biz onları gemileri karadan ilerleterek yendik terk fark yunanlıların şehri koruması truvanın varislerinin saldırmasıydı

  • tarkan w11
   18 Ağustos 2016, 10:23

   türkler genellikle yazılı kaynak bırakmamıştır.(okumayı sevmeyen yazmayıda sevmez.)bundan dolayı türk dediğimiz ırkın nereden çıktığıı konusunda fazla bilgimiz yok.
   fakat NUH (a.s)’un oğlu yafes’in soyundan geldiğimiz var sayılmakta.buda en az 25000 yıllık bir süreyi betimler.

 7. hüseyin
  20 Kasım 2011, 17:53

  aslında olabilir çünkü bu olay yani truvanın yıkılması m.ö 3000 lerde bu zamanda orta asyada bu kadar eskilere dayanan türk lere dair herangi bir belge veye bir yazıt yok bunu iki şeye yorumlaya biliriz ya türkler göçebe oldukları için okadar anıt veye belge yazamadıklarına yada türklerin orta asyaya sonradan geldiklerine bu konuya döndüğümüzde ise türklerin truvadan orta asyaya göç etmeleri mümkün aynı zamanda truva okçuluğu ile türk okçuluğu benzer özellikler taşır we bu konuyu piskolojik açıdan ele aldığımızda truvanın yıkılmasından sonra eğer bazı insanlar ordan kaçıp orta asyaya göç ettiyse yeniden yokalma korkusu ile herangi bi yerde yaşayamazlar göç ederler tıpkı türklerin yaptığı gibi.başka bi yönden ele almak gerekirse bilim insanlarıtarihin tekrarlanmadn oluştuğu ancak zaman ,yer ve şartların değişe bileceğini söylerler bu olaya baktığımızda dikkat edersek truva surların içine sığınmıştı ve yunanlılar onları tahtadan bir atla kandırdı bizde truvanın öcünü alırken yani istanbulu alırken bizanslılar surların içindeydi ve biz onları gemileri karadan ilerleterek yendik terk fark yunanlıların şehri koruması truvanın varislerinin saldırmasıydı

  • 20 Kasım 2011, 21:28

   Değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.

 8. 06 Aralık 2011, 05:56

  MUHTESEM TÜRK TAHRIHI:
  ROMA UYGARLIGI BIR TÜRK UGARLIGI!
  CÄSER BIR ETRÜSKLÜ TÜRKDÜR!
  ETRÜSKLER TÜRK: TRUSCI = TRUSC=TÜRK

 9. 06 Aralık 2011, 05:57

  Türklerin tahrihi milyonlarca senelik. Türkler uzaydan gelmekde.

  Türkler bu galaksinin nerdeyse tümüpnü kontrol ediyor. imparatorluklari milyonlarca senelik.
  Bu Imparatorlugun cesitli köselerinde Türk Ermisleri görev yapiyor.

  Star wars dan Jedi denilen kisilere bakin, onlar iste ayni Türk ermisleri gibi. zaten george lucas zamamninda eski türk tabletlerden star wars denilen tahrih hikayesini calmistir.

  evet arkadaslar.
  star wars da anlatilan olaylar gercekden olmus, ve eski türk tahrihini yansitiyor.

  1969 da ayin üzerinden cok sayida eski Türk heykeller bulundu.
  onlarda tüprk uzay imparatorlugun hikayesini anlatiyordu ve Türk ermisleri, yani jedileri gösteriyordu.
  Nasa bunu gizledi.
  orda baska uzayli türlernen bile karsilasti.
  ondan sonra zaten 1972den sonra, aya gitmediler. dünyadan gercekleri gizlemek icin.

 10. a_iverson
  20 Aralık 2011, 23:27

  Hüseyin bey;
  M.Ö. 3000’lerde Orta Asya’da yazılı bir belge yok diyerek yanıldığınızı belirtmek isterim. Eğer biraz araştırma yaparsanız çok daha eskilerde bile belgeler olduğunu görebilirsiniz.
  Bazı araştırmacılara göre Truva atı olayı bir uydurmadır. Truva bir deprem sonucu yerle bir olmuştur ve bundan dolayı birçoğu bölgeyi terk etmişlerdir. Bunun üzerine de Yunanlılar gelmiştir.

 11. hüseyin
  05 Ocak 2012, 13:48

  peki bana bunların türklere ait olduklarını gösterebilirmisiniz orada moğallarla birlikte yaşıyorduk ve daha bir sürü daha ırkla beraber bunlardan biri olamazmı

 12. hüseyin
  05 Ocak 2012, 21:41

  hem bütün o ilyadayı ve kayıtları bırakıp neye inanacağız o zamanın bütün tarihçileri bunu söyler.zaten eski yunanlıların böle bişey yazması mümkün değil yani truvanın depremle yerli bir olduğunu çünkü onlar surları poseidonun yaptığına inanırlar ve şanssa bakınki depremci tanrıda poseidondur yani yunanlıların tarihçileri şunumu yazcaklardı poseidon yaptığı surru yıktı pöh peki bu deprem olayını nereden öğrendik toprağa bakarak bu kadar eski bir tarihteki depremi bileceklerini sanmam ee yunanlılarda yazmadıysa kim yazdı bunu nereden biliyorsunuz depremle yok olduğunu.

 13. a_iverson
  08 Ocak 2012, 02:34

  Troya 9 katmana ayrılmıştır arkeologlar tarafından ve 6. katman yani M.Ö. 1800-1275 yıllarıdır depremle yıkıldığı tespit edilmiş. 7. katman ise M.Ö. 1275-1240 yıllarındadır. İlyada’yı yazan Homeros bazı tarihi olayları verirken çoğunlukla olaya bilim-kurgu bir hava katmıştır. Bazı olayları abartarak yazmıştır. Depremle mi yerle bir olmuştur yoksa Yunanlılar mı yerle bir etmiştir orasını bilmem. Ama Homeros ilyada’yı M.Ö 700’lerde yazmıştır fakat savaş M.Ö. 1100-1200 arasında olduğu, Homeros’un anlattıklarından yola çıkarak 6. veya 7. döneme denk gelmektedir. Bu adam 400 yıl yaşayamayacağına göre demek ki efsaneleşmiş, kulaktan dolma bilgilerle yazdığı bir gerçek.

 14. hüseyin
  01 Mart 2012, 16:18

  tarihi kalıntılara göre truvalılar iyi okçuydu ve iyi ata biniyordu tıpkı türkler gibi sonra yunanlılara yenildiler ve bir kısmı romaya bir kısmı syaya göç ettiler asyaya göç edenlerin başındada turcos vardı orada çoğaldılar ve türk adıı aldılar sonra bir anadolu sevdası tuttu geldik buraya anadoluya eski yuvamıza sonra baktıkki biz yokken yunanlılar iyice azmış Hektorun intikamını aldık kısaca hikaye bu

 15. Miko
  27 Mart 2012, 12:34

  Yafes’in soyu Hz Nuh’un duası ile yeryüzüne dağılmış ve efendiler olmuşlar egemenlik sahibi olmuşlardır. Şu an bile Dünyanın heryerinde Türk olmasının temelinde bu var. Amerika, Asya Avrupa ve diğerleri. Sonuç itibari ile şunu belirtmek isterimki Belki uzaydan gelmedik belki tüm insanlığın atası değiliz ama bir çoklarının atası Türkler dir ve ister istemez kültür taşıyıcılığı yapan atalarımız bir yerden sonra ortak kültürde buluşmuşlardır. Türkler mi Truvalı yoksa Truvalılar mı Türk derseniz şüphesiz ki doğruluk payı varsa Truvalıların Türk ol ması gerekir.

 16. mehmet bircan
  28 Mart 2012, 00:43

  evet türkler göç ederek dünyada bir çok kıtalara dagılmışlardır. şu daha dogru olur herhelde. düşünün ki Bulgarlarda türk ve macarlada. truvalılarda olabilir. Ama yakın tarih diye bilecegimiz Bizansın yıkılması ve Kostantina polis in alınmasında şu gerçegi gözden kaçıyoruz. bizans bir yunan devleti degildi. yunanlılar orda sadece vatandaş sıtadüsündeydi. bizans (dogu roma) asıl romanın parçalanmış hali yani bölünmüş halidir. bizans halkına Rum denir. Yunanlılarda Rum kimligi altında yaşarlardı. Rum demek Roma vatandaşı olduklarını göstermek demekti. bir nevi kimlik kartı. yoksa bizansla yunanlıların vatandaşı olmaları dışında bir bagları yoktur. bunun için 12 adalar önce italyanlara bırakılmıştı. yani rumlar ile yunanlıları ayırmak gerekir. şu anda Giritteki Rum lara destek verilse Yunanistan devletinden bagımsızlıkları isteme durumundalar. yani şarlatanlar yine kendilerini yamanacak bir imparatorluk bulmuşlardır. Unutmayın ki Makedon İskenderide sahiplenmeye kalmışlar ve hala şimdiki Makedonya nın ismini degiştirtmek için baskı yapmaktadır. yani kısaca Atina site devletindenden başka hiç bir devletleri olmamıştır…

 17. a_iverson
  14 Mayıs 2012, 23:00

  Mehmet Bircan’ın dedikleri doğru. Rum demek Romalı demek. Ama ne hikmetse Bizans’tan dolayı Yunanlar Rumlara sahip çıktı sırf Yunanca konuşuyorlar diye. Kuran-ı Kerim’de de Rum suresi vardır Roma’dan bahseder. Zaten yavaş yavaş Friglerin, Pelasgların, Trakların yazıları çözülüyor. Yazılarındaki Türk tamgalar bunun en güzel örneği.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: