Başlangıç > Bilinmeyen > Newgrange

Newgrange

 

Newgrange
Newgrange, İrlanda’nın Meath kasabasında Boyne nehrinin kıyısındadır. Başkent Dublin’in 48 km. kuzeyine düşmektedir. 1699’da bina yapımında kullanmak üzere taş ararken keşfedilen Newgrange, mağara diye nitelendirilmişti.
O sıralarda Danimarkalılara atfedilmiş, Hıristiyan dönemin ilk yüzyıllarında yaşayan Tara krallarına türbe olarak hizmet etmiş, hatta Mycenae (Girit-Mikene krallığı) deki arı kovanı mezarlarının bir uzantısı olarak görülmüştür. Aslında Mycenae’den, hatta Stonehenge ve Mısır piramitlerinden daha eskidir.
İrlanda edebiyatında Boyne’un ikametgahı olarak nam salan Newgrange, M.Ö. 3200’lerde yapılmış bir “pasaj mezar”dır. Burası, yine Neolitik çağ (cilalı taş çağı) insanının nasıl bir teknolojik yeterlilik ve yetkinliğe (!) sahip olduğunu gösteren ilginç bir yerdir. Boylu boyunca ve tavanında harika monolitlerin (büyük boyutlu tek parça taş) uzandığı, 91 cm. genişliğinde ve 16,7 m. uzunluğundaki bu pasaj, üç kollu bir odaya açılır. Pasajın ön kısmındaki 1,5 m. yükseklik, odanın girişinde 3 m. ye ulaşır. Hem oda, hem de pasajın, 200.000 ton gevşek taştan oluşan bir taş yığını ile örtüldüğü saptanmıştır. (Atalarımız, yine inanılmaz rakamlarla bizi şaşırtmaya devam ediyor).

Newgrange’a dair hala cevaplanmamış sorular vardır; Böylesine titizlikle inşa edilmiş bir yapıda, neden sadece dört insan kalıntısı bulunmuştur. Üstelik bunların kaldırılıp taşınmadığı, buraya ‘sürüklendiği’ anlaşılmıştır. (Burası gerçekten mezar olarak mı inşa edilmiştir?) Kimler yaptı? Yapımı ne kadar sürdü? Yapımında kaç kişi çalıştı? Bilinmemektedir.. Ancak Newgrange araştırmacısı Profesör O’Kelly’nin bulguları oldukça ilginçtir. Pasaj, kış dönencesinde (21 Aralık) doğan güneşin pasajdan içeri süzüleceği şekilde tasarlanmıştı. Yılın sadece bu döneminde, bir hafta kadar süren bir süre boyunca, güneş ışığı çatıda açılan ufak bir delikten içeri süzülüyor, ‘mezar odası’ olduğu sanılan(!) odaya düşüyor. (Mısır piramitlerini hatırladınız mı? Orada da güneşle aynı oyun oynanıyor, güneş yılda iki kez firavun odasına giriyordu) Newgrange’ın astronomiyle doğrudan ilgili olduğu anlaşılmakta. Ama bunu söyleyen uzmanlar, dönüp, o çağda insanların cilalı taş çağını yaşamakta olduklarını iddia etmekteler. Hangisine inanacağız? Eğer insanlar o sırada ‘cilalı taş çağını’ yaşıyorlarsa, Newgrange, Stonehenge ve daha pek çok yapıyı, insanlar yapmamış demektir. Yok, insanlar yapmışsa, o zaman da ‘cilalı taş çağı’ bilgisi yanlıştır. Anlaşılan, 5000 yıl önceki atalarımız böyle ilginç yapılar yapmayı çok seviyorlarmış. Çünkü, İskoçya’daki Orkney Adalarında M.Ö. 2700 lerde yapılan Maes Howe türbesinde de aynı şey karşımıza çıkıyor. Yine yılın en kısa gününde, kış dönencesinde, (21 Aralık) güneş bu türbenin kapısından geçip, büyük odanın arka duvarına birkaç dakikalığına vurmakta. Ancak burada doğan güneş değil, batan güneş bu işi yapıyor. Bu da, bu yapıları yapanın gerçekten astronomi bilgilerine sahip olduğunu gösteriyor.
İlkbaşlarda mezar olduğu düşünülen bu yapının daha sonra daha çok bir tapınak olduğu kanısına varıldı.
Ayrıca yapılan son araştırmalarda 8 senede bir kere Güneşin doğumundan yarım saat önce  Venüs gezegeninin de yapının girişinden içerisini aydınlattığı saptanmış.
Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen
 1. 04 Ocak 2013, 20:28

  Newgrange ‘e gidip görmek nasip oldu.Aklıma bile dahi gelmezdi görmek.Öncelikle yazdıklarınız doğru ama eksik bilgiler var. Araştırmacı Yazar Hugh Kearns ve oradaki rehberin bana anlattıklarına göre, mezarın önündeki 200 tonluk kaya parçası 500 km ötedeki Wicklow dağlarından getirilmiş.Wicklow dağları da glendalough denilen P.S. I love you filminde gölde çekilen bölge oluyor. 500 km ötedeki taş yığının Boyne ve Dublin deki şehir nehrini nasıl geçtiği bilinmiyor.Dublin deki şehir nehri o zamanlar nehir gibi de değil,daha çok bir boğaz gibi arada 3 km lik bir mesafenin olduğunu söyledi rehber hanım.
  Newgrange in önündeki bu taş yığının üzerinde Isle of Man,Celtics Ve kuzey iskoçyalıların bir simgesi olan 3 ayaklı şovalye dediğimiz spiralli şekiller çizilmiş.İşin ilginç yanı bu şekillerin anlamını bilen de yok.Rehber hanım 3 teori söylemişti ordayken ben.
  1.si av avcı ilişkisini andıran çizimlerin ama ortada herhangi bir hayvan figürine rastlanmadığı için bu teori çürüyebilir
  2.si hiçbirşey anlatmıyor da olabilir.Sadece bir haberleşme sistemi de olabilirdi dedi
  3.sü de dini,pagan kültürüne ait bir kralın önemli bir insanın ölümünü anlatan bir semboldü belki de kimse bilemiyor dedi.

  İçerisine girdim dediğiniz gibi 19 m uzunluğunda çok dar bir tünel,içeriye herhangi bir teknolojik alet alınmıyor,çekim yapmakta yasak zaten.Aletleriniz bozulabilir demişti kadın.

  İçeride 3 mezarlık var.bir tanesininn yanında o bahsettiğim 3 spiralli şekil koyu bir şekilde kazılmış ve kralın yanında duruyor.21 Aralık günü ışık tünelin üstündeki kutu tarzı bir boşluktan geçerek kayalardan yansıyor ve o simgeyi aydınlatıyor.Oldukça mistik.oldukça büyüleyici
  simülasyonu da size gösteriyorlar.

  Newgrange gibi 5 tane daha mezarlık bulunuyor bu tarza yakınlarda Knowth da falan.ancak onlar bunun kadar verimli işlemiyor.
  Stonehenge deki gibi pagan kültürün hakim olduğu bir dönemde insan üstü güçlerin buu yapıyor olması herkesi ayağa kaldırdı.Türkiyeden orayı görmeye giden çok az insan var hatta Dünya’da bile o kadar bilindik bir öneme sahip değil.
  Yalnız Newgrange deki bu astronomik olaylar Mısırdan’da eskiyse,(insanların) bu tarz yapıları oluşturma biçimleri (özellikle cilalı taş devrinden önce) akla sır erdirmiyor.

  Bilmenizde fayda olacağını düşündüm diğer bir olay da, 3 ayaklı şövalye dediğimiz bu 3 spiralli şekil, Druidlerin simgesi olarak bilinmekte aslında.
  Druidler tarihte bilge adam olarak tanınmaktadır.Hoş bazı diziler(merlin) gibi Druidlerin büyü yaptığını söyler.Evet druidler rahiplerdi,bilge adamlardı.hatta onların bir sözü var, sana bildiğim herşeyi söylemeyeceğim sonra benden daha çok wiser(bilgeç) olabilirsin.
  ya da diğer bir sözü ise, irlandalıların çoğunun bildiği,sana sadece bilmen gereken birşey söyleceğim, asla bilgime ortak olma,sırrını(bilgini) kendine sakla.
  Evet aslında bencilce bir düşünce anlayışına sahip.Ama druidler orman kültürünü benimsemiş, doğa insanlarıydı.Zamanında iskoç savaşçılarının birini büyüyle iyileştirildiği rivayet edilir.

  Önemli bir husus daha belirtmek isterim.Malesef Hristiyan alemi 3 spiralli şekli kendi dinlerindeki Kutsal Ruh Baba oğul üçgenine çevirmişler.Bunun hristiyanlıkla hiçbir alakası yoktur.M.Ö. 3200 yılından bahsediyoruz.
  Tara nın mezarı da Hill of Tara denilen bölgededir.Demir kapılarla tümsek şeklinde bir mezardır.Hill of tara ya yaya olarak giderseniz pek birşey göremezsiniz zaten.St.Patrick Hristiyanlığı Burda yaymıştır.Tepeden hill of tara bölgesine bakınca sairesel şekiller görebilirisiz.Google görsellerden bakın.
  St. patrick Burada halka seslenerek,Tek dini Hristiyanlığı Yaymaya başlamış,Adadaki irlandadaki bütün yılanları kovmuştur.Hakikaten o zamndan bu zamana hiçbir yılanla karşılaşılmamıştır.

  • 09 Ocak 2013, 21:36

   Değerli bilgilendirmeleriniz ve katkılarınız için çok teşekkür ederiz, ellerinize sağlık.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: