Başlangıç > Bilinmeyen, Tarih > Ninova’da Bir Kil Tablet: “Sodom ve Gomora’yı Asteroitmi Yok Etti?”

Ninova’da Bir Kil Tablet: “Sodom ve Gomora’yı Asteroitmi Yok Etti?”

Yunus Peygamber’in şehri Ninova’da bulunan, 6 cm çapında, sözü edilen kil tablet.

Kil tabletin çapı, 6 cm. 150 yıldır bilim adamlarının kafasını karıştıran kil tablette; bir görgü tanığının açıklamaları yer alıyor. Görgü tanığının, tablete aktardığı tanımlamalardan, Sodom ve Gomora’yı yıkıma uğratanın, bir asteroit olduğu tahmin ediliyor.

Düzlem dairesel şeklindeki tabletin üzerinde bulunan çivi yazılarını deşifre eden araştırmacılara göre; bu tablette tanımlanan asteroitin büyüklüğü, yarım milden daha fazla.
Tablet, 19. yy.’ın ortalarında, Henry Layard tarafından Ninova’nın kraliyet merkezindeki bir kütüphanenin kalıntıları arasında bulundu. Bu tableti, gece gökyüzünü gözlemleyen bir Sümerli astronom tarafından yazıldığı düşünülüyor.
Sümerli astronom, asteroiti kastederek şöyle yazmış: “Beyaz taş bir kase yaklaşıyor.” Tablete şunu da kaydetmiş: “Çok güçlü ve azametle akın ediyor.”
Tabletin üzerindeki sembollerin yarısı okunabilir durumda ve bunların yarısı da asteroit ile ilgili. Diğer semboller, bulutların ve takım yıldızların pozisyonunu gösteriyor. Son 150 yılda, bilim adamları tableti tercüme etmek için, 5 başarısız teşebbüste bulundular. Bristol Üniversitesi’nde araştırmacı olan ve tableti deşifre eden Mark Hempsell şunları söylüyor:

“Bu tablet, gerçek bilimi ve harika bir gözlemi gösteriyor. Asteroitin büyüklüğüne ve rotasına baktığımızda; yeryüzüne yakın seyrettiği yol boyunca, süpersonik şok dalgaları sayesinde, büyük bir yıkım oluşturmuş. Dehşet verici bir şekilde Dünya’ya çarpmıştır.”
Asteroitin üçte ikisini oluşturan toz ve moloz yığınını, geçtiği yol boyunca geriye doğru savrulmuş. Asteroit, ani bir ışık parlaması yaparak; 400°’lik bir ısı oluşturup, yoluna çıkan ne varsa yok etmiş. 1 milyon km2 ‘lik alanı yakıp yıkmış olmalı. Asteroitin patlaması, 1000 tonluk TNT’ye eşit olmuş olabilir.

Kaynak:

“Clay:Tablet İdentified as Asteroid that Destroyed Sodom and Gomorrah”, The Times,Çev.Gökben Coşkun

Reklamlar
Kategoriler:Bilinmeyen, Tarih
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: