Başlangıç > Bilim > Bir Nükleer Savaştan Sağ Çıkması En Muhtemel Canlı

Bir Nükleer Savaştan Sağ Çıkması En Muhtemel Canlı

 

Karafatma yanlış cevap.

Tabii bu kadar çok insanın neden karafatmaların yok edilemez olduğuna dair sarsılmaz bir inancı olduğu da başlı başına ilginç bir meseledir. Onlar bizden çok daha uzun bir zamandır (280 milyon yıldır) varlar ve kontrol edilmesi zor hastalık taşıyıcıları oldukları için neredeyse tüm evren onlardan nefret eder. Ayrıca, kafaları olmadan bir hafta yaşayabilirler. Fakat yenilmez değillerdir. Dr. Wharton’ların 1959’daki çığır açan araştırmasından beri karafatmaların bir nükleer savaşta ilk ölecek böceklerden olduğunu biliyoruz.

Karafatma (Blatta Orientalis)

İki araştırmacı farklı böcekleri değişik miktarlarda radyasyona (“rad”la ölçülür) maruz bıraktılar. İnsanlar 1000 rad’a maruz kaldıklarına ölürken Wharton’lar karafatmaların 20.000 rad’a maruz kalınca öldüğü sonucuna vardılar, meyve sineği 64.000 rad’a, parazitler ise 180.000 rad’a maruz kaldıklarında ölür. Radyasyona dayanıklılık kralı Deinococcus radiourans bakterisidir. Bu bakteriler 1,5 milyon rad’a kadar dayanabilir, dondurulurlarsa bu limit iki katına çıkar.

Bu bakteri (öğrenciler “Bakteri Conan” adını vermiştir) pembedir ve çürük lahana gibi kokar. Bir kutu ışınlanmış etin içinde mutlu mutlu büyürken keşfedilmiştir.

 
Bakteri Conan (Deinococcus radiodurans)

O zamandan sonra fil ve lama dışkısında doğal olarak bulunduğu, ayrıca ışınlanmış balık ve ördek etinde, hatta Antarktika granitinde bile bulunduğu fark edilmiştir.
Bakteri Conan’ın soğuğa ve radyasyona dayanıklılığı ve bu extrem durumlarda DNA’sının bozulmadan kalabilmesi, NASA bilimcilerinin bu bakterinin Mars’ta hayatın varlığına dair bir ipucu olabileceğine inanmalarına sebep olmuştur.

Not:
Yiyecekleri ışınlama; yiyeceklerin röntgen ışınlarıyla bakterilerden arındırılıp uzun süre dayanmalarını sağlayan işlem

Kaynak:
Cahillikler Kitabı
Reklamlar
Kategoriler:Bilim
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: